İlköğretim matematik öğretmenlerinin matematiksel ilişkilendirme hakkındaki görüşleri ve sınıf içi yansımaları
Ideas of elementary school mathematics teachers about mathematical connection skills and their in-class reflections
- Tez No: 665049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Araştırmanın amacı, katılım sağlayan ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematiksel ilişkilendirme hakkındaki görüşlerini ve sınıf içi yansımalarını farklı bağlam ve değişkenlerle açıklamaya çalışmaktır. Çalışmada, nitel araştırma tekniklerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, devlet okullarında görev yapan altı ilköğretim matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Katılımcılar belirlenirken, amaçlı örnekleme yöntemleri içerisinde yer alan kolay ulaşılabilir durum örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış gözlem ve görüşme formları uygulanmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlilik ve güvenirliğini sağlamak adına pilot çalışma yapılmış; pilot çalışma sonuçları, uzman görüşü ve literatürdeki araştırmalar incelenerek veri toplama araçları tekrar düzenlenmiştir. Veriler, çalışmaya katılan öğretmenlerin birer saatlik ders gözlemi ve görüşmelerin yapılması sonucunda toplanmıştır. Gözlem sonucunda elde edilen verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz yöntemi birlikte kullanılırken, görüşme sürecinde elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; katılım sağlayan öğretmenlerin, matematiksel ilişkilendirme ve türlerinin matematik eğitimi için önemli olduğunu düşündükleri ancak matematiksel ilişkilendirmenin anlamını ve türlerini tam olarak açıklayamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin belirlediği materyallerin, öğretim yöntem ve tekniklerinin matematiksel ilişkilendirme kullanımını etkilediği görülmektedir. Ayrıca, öğretmenlerin matematiksel ilişkilendirmeyi derslerinde kullanmalarına matematik öğretim programı, konunun içeriği ve kazanımları ile matematik dersine ayrılan süreyi göz önünde bulundurarak yapabildikleri tespit edilmiştir. Diğer taraftan, her ne kadar doğrudan araştırmanın odak noktası olmasa da öğrencilerin hazır bulunuşlukları ve bulundukları sosyokültürel çevre ile öğretmenlerin öğretim yeterliklerinin de matematiksel ilişkilendirmenin yapılması açısından önemli olabileceğine ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Bulgular doğrultusunda, öğretmenlerin matematiksel ilişkilendirme bağlamındaki son gelişmeleri takip etmeleri, matematik eğitimindeki politika yapıcıların matematiksel ilişkilendirmeye katkı sağlayacak destekleyiciler için çeşitli eğitimler planlaması ve gelecek araştırmacıların öğretim programlarını, ders kitaplarını ve materyallerini matematiksel ilişkilendirme boyutuyla ele alabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the views of elementary school mathematics teachers participating in the study about mathematical connection and their reflections in the classroom with different contexts and variables. A case study design is used in the study. The participants consist of six elementary school mathematics teachers working in public schools. In determining the participants, the convenience sampling technique, which is one of the purposeful sampling methods, was used. As data collection tools, semi-structured interviews and observations were used. To provide validity and reliability of the data collection tools, a pilot study was conducted, and the data collection tools were rearranged by examining the pilot study results, expert opinion, and studies in the literature. The data were collected as a result of one-hour lesson observations and interviews of the teachers participating in the study. The descriptive and content analysis methods were used together in the analysis of the data obtained from observations, while the data obtained during the interviews were analyzed by the content analysis method. As a result of the analysis made; it was concluded that teachers who participated in the study thought that mathematical connection and its types are important for mathematics teaching, but they could not fully explain the meaning and types of mathematical connection. It was seen that the materials, teaching methods, and techniques determined by the teachers affect the use of the mathematical connection. Moreover, it was observed that teachers were able to use the mathematical connection in their lessons by considering the mathematics curriculum, the learning outcomes and content of the topic, and the time allocated to mathematics teaching. On the other hand, although it is not directly the focus of the study, it was also found that students' readiness and sociocultural environment, and teachers' teaching competencies may also be important for the use of the mathematical connection. In line with the findings, it was suggested that teachers should keep up with the latest developments in the context of mathematical connection, policymakers in mathematics education could plan training for supporters contributing to mathematical connection and future researchers could examine the curriculum, textbooks, and materials in terms of mathematical connection.