Acil serviste invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda mekanik ventilatöre bağlı komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical ventilator-related complications in patients receiving invasive mechanical ventilation in the emergency department
- Tez No: 872032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÖZÇETE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalar prospektif olarak incelenmiş; hastaların demografik verileri, başvuru vitalleri, tanıları, klinik ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Bu veriler incelenerek mekanik ventilasyona bağlı gelişen komplikasyonlar ve komplikasyonların nedenleri araştırılacaktır. YÖNTEM: Bu çalışma prospektif bir çalışmadır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde 1 Haziran 2023- 1 Şubat 2024 tarihleri arasında invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalar gözlemsel olarak acil serviste kalış süresince takip edilmiş ve elektronik dosya verilerine bakılarak incelenmiştir. Çalışmaya 107 hasta dahil edilmiştir. 112 tarafından acil servise arrest olarak getirilen, 112 tarafından entübe olarak getirilen, 18 yaş altı hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların yaşı, cinsiyeti, vital bulguları, mekanik ventilasyonla ilişkili komplikasyonları, olgu formlarına kaydedilmiştir. Acil servis takibi sonrasında hastaların sonlanım durumları (taburculuk, yatış, sevk, exitus) kayıt altına alınmıştır. Hastalarda kullanılan mekanik ventilatör Philips Respironics Trilogy Mekanik Ventilatör Cihazı'dır. Kliniğimizde invaziv mekanik ventilasyonda takip ettiğimiz hastalara akciğer koruyucu ventilasyon stratejisi uygulanmaktadır. Akciğer koruyucu ventilasyon stratejisinde tidal volüm 6-8 ml/kg olarak ve plato basıncı 30 cmH2O'nun altında olacak şekilde ventilasyon yapılır. (1) Çalışmanın bağımsız değişkenleri: Yaş, cinsiyet, kilo, ek hastalık, vital parametreler, entübasyon endikasyonu, acil servis tanısıdır. Çalışmanın bağımlı değişkenleri: Mekanik ventilasyon parametreleridir.
Özet (Çeviri)
AIMS: In this study, patients who underwent invasive mechanical ventilation in the Ege University Hospital Emergency Department were prospectively examined and their demographic data, admission vitals, diagnoses, clinical and laboratory data were recorded. These data will be examined and complications arising from mechanical ventilation and their causes will be investigated. METHOD: The study is a prospective study. Patients who received invasive mechanical ventilation in the Emergency Department of Ege University Faculty of Medicine Hospital between June 2023 and February 2024 were followed observationally during their stay in the emergency department and examined by looking at electronic file data. 107 patients were included in the study. Patients brought in by 112 in arrest, intubated by 112, and under the age of 18 were excluded from the study. Age, gender, vital signs, and complications related to mechanical ventilation were recorded in the case forms of the patients who met the inclusion criteria for the study. After the emergency department follow-up, the outcome status of the patients (discharge, hospitalization, referral, exitus) was recorded. The mechanical ventilator used in the patients is the Philips Respironics Trilogy Mechanical Ventilator Device. The independent variables of the study are age, gender, weight, comorbidities, vital parameters, intubation indication, and emergency department diagnosis. The dependent variables of the study are mechanical ventilator parameters.