Dişeti büyümelerinde etkili olan TNF-α, fraktalkin ve TGF-β kemokin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of TNF-α fractalkine and TGF-β chemokin levels effective on gingival overgrowth
- Tez No: 665098
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DENİZ ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez projesinde amacımız plağa ve ilaç (amlodipine) kullanımına bağlı dişeti büyümesi gözlenen hastalara ait DOS ve dişeti dokularında fraktalkin seviyesinin varlığını değerlendirmek, TNF-α, fraktalkin ve TGF-β seviyelerinin tespit edilerek, bu bulguların birbirleri ve klinik periodontal parametreler ile ilişkisini incelemektir. Bu çalışma dişeti büyümelerinde DOS' ta ve dişeti dokusunda fraktalkinin incelendiği ilk çalışmadır. Plağa bağlı dişeti büyümesi olan (P) 17, İlaç ( Amlodipine ) kullanımına bağlı dişeti büyümesi olan (İ) 18, kontrol grubu (K) olarak sistemik olarak sağlıklı, dişeti büyümesi olmayan, estetik kuron boyu uzatma tanısı konulan 10 birey olmak üzere toplam 45 birey çalışmaya dahil edildi. Periodontal sağlık durumunu belirlemek amacıyla plak indeksi(Pİ), gingival indeks, (Gİ), sondlama cep derinliği (CD), sondlamada kanama indeksi (SK), klinik ataşman seviyesi, (KAS), dişeti büyüme indeksi (DBİ) ölçümleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerden DOS ve doku örnekleri toplandı. DOS örneklerindeki TNF-α, fraktalkin, TGF-β konsantrasyonunun belirlenmesi amacıyla ELİSA, doku örneklerinde Real-Time qPCR yöntemi kullanıldı. Yapılan istatistik analiz sonucunda doku fraktalkin ve TNF-α seviyesi P grubunda İ grubuna göre anlamlı derecede yüksek tespit edildi (p< 0,05 ). DOS' da İ grubu TNF-α seviyesi K grubuna göre anlamlı derecede düşük tespit edildi. Tüm ağız P ve İ gruplarına ait Pİ, Gİ, CD, SK, DBİ değerleri ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p˃0,05). Örneklem bölgesi Pİ ortalamasının P grubunda İ ve K gruplarına göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı. Örneklem bölgesi; P ve İ gruplarına ait Gİ, CD, SK, DBİ değerleri ortalaması K grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p˃0,05). DOS' da P grubunda TNF-α ile TGF-β seviyeleri arasında (r=0,770), TNF-α ile Fraktalkine seviyeleri arasında ( r= 0,745 ), TGF-β ile Fraktalkin seviyeleri arasında (r=0,647 ) arasında pozitif yönde güçlü korelasyon gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this thesis project is to evaluate the presence of fractalkine levels in DOS and gingival tissues of patients with gingival overgrowth plaque -induced and drug -induced (amlodipine), to determine TNF-α, fractalkine and TGF-β levels, and to examine the relationship between these findings and clinical periodontal parameters. This study is the first study investigating the fractalk in gingival overgrowth and gingival tissue. A total of 45 individuals with plaque-induced gingival overgrowth (P) 17, drug (Amlodipine) induced gingival overgrowth (I) 18, control group (K) systemically healthy, without gingival overgrowth, 10 with aesthetic crown lengthening the individual was included in the study. Plaque index (PI), gingival index, (GI), pocket depth (CD), probe bleeding index (SC), clinical attachment level (CAS), gingival overgrowth index (DBI) were measured to determine the periodontal health status. DOS and tissue samples were collected from all individuals included in the study. ELISA was used to determine the concentration of TNF-α, fractalkine, and TGF-β in DOS samples, and Real-Time qPCR method was used in tissue samples.