Inter-state cooperation in the balkans: from the interwar years to the post-cold war era
Balkanlar'da devletler arası işbirliği: iki savaş arası yıllardan soğuk savaş sonrası döneme
  1. Tez No: 665116
  2. Yazar: NEDİME ASLI ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞULE KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 20. Yüzyıl boyunca Balkanlar'da devletler arasındaki işbirliğini incelemektir. Balkanlar her ne kadar etnik çatışma ve istikrarsızlık bölgesi, diğer deyişle A vrupa'nın“barut fıçısı”olarak ünlenmişse de olumlu gelişmelere de sahne olmuştur. Bu gelişmeler bölgesel işbirliği girişimleri olarak ön plana çıkmaktadır. Girişimler çalışmada iki dünya savaşı arasındaki dönem, Soğuk Savaş yılları ve Soğuk Savaş sonrası dönem olmak üzere üç ayrı dönem bazında incelenmektedir. Çalışmanın odak noktası bölge dışı gelişmelerle Balkanlar'daki iş birliği girişimleri arasındaki ilişkidir. Balkan bölgesi dışındaki gelişmeler ne dereceye kadar işbirliği çabalarını şekillendirmektedir? Balkan devletleri arasındaki bölgesel işbirliğinin ortaya çıkması ve çöküşünde hangi faktörler önem taşır? Çalışma bu temel sorulara yanıt aramaktadır. Gerek iki dünya savaşı arasındaki dönem gerekse Soğuk Savaş döneminde işbirliğini motive eden temel faktör Balkan devletlerin sahip oldukları güvenlik kaygılarıydı. Bölge dışı aktörlerin arasındaki ideolojik ve toprağa dayalı siyasi çekişmeler Balkanlar'da devletler arası işbirliğine yol açmıştır. Fakat yapılan işbirliği" sadece askeri-güvenlik alanıyla sınırlı kalmıştır. 1990'lı yıllara gelindiğinde Balkan devletlerinin daha önceki dönemlerde taşıdıkları güvenlik kaygılarının sona erdiğine tanık oluyoruz. Bunun sonucunda daha geniş kapsamlı işbirliği gerçekleştirme şansı artmıştır. Ama bu kez de Balkan devletleri yeni bir sorunla karşı karşıyadır: bölge içinde etnik çatışmaların Yugoslavya'nın dağılmasıyla birlikte tekrar canlanması. Bu etnik çatışmalar 1990'ların ilk yarısında devletler arasındaki işbirliğinin önünde önemli bir engel oluşturmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma Balkanlar'daki işbirliği girişimlerinin ortaya çıkmaları ve çökmelerinin bölge dışı aktörler arasındaki ideolojik ve toprağa dayalı siyasi çekişmelerle çok yakından ilişkisi olduğunu anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the work is to examıne inter-state cooperation in the Balkan region throughout the 20th century. Balkans, albeit famous for being a region of ethnic turmoil and instability, a“powderkeg”of Europe, has been a stage for positive developments as well. These developments come to fore as regional cooperation initiatives. They are examined in three distinct periods: interwar, Cold War and post-Cold eras. The focus of the study is the relationship between external developments and cooperation among the Balkan states. To what extent do these developments outside the Balkans shape cooperation efforts? Which factors are important in the emergence and collapse of regional cooperation among the Balkan states? These are the main questions. Both in interwar and Cold War years, the major motivating force was security concerns. Territorial and ideological conflicts among outside actors paved the way for inter-state cooperation in the Balkans. Yet it remained limited to military-security field. When we come to 1990s we encounter the elimination of the security concerns of the Balkan states. As a result, chances for extensive cooperation increased. However this time the states were faced with another problem: revitalisation of the ethnic disputes within the region following the disintegration of Yugoslavia. These ethnic conflicts constituted an obstacle to inter-state cooperation in the first half of the 1990s. So the present study tries to explain that the emergence and collapse of cooperation initiatives in the Balkans are closely related to the ideological or territorial conflicts among the actors outside the region.