Sağlık çalışanı sayısı ile bulaşıcı olmayan hastalık mortalitesi ilişkisi
The relationship between the healthcare workers and noncommunicable disease mortality
  1. Tez No: 665125
  2. Yazar: ESRA KOPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada bulaşıcı olmayan hastalık mortalitesi ile ilgili uzman ve pratisyen hekim sayısı arasındaki ilişkinin eğitim, gelir ve hastane yatak sayıları dikkate alarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma retrospektif, tanımlayıcı araştırma olup bağımlı değişkenlerde; Türkiye'de 2018 yılında 45 yaş ve üzerinde en sık görülen bulaşıcı olmayan hastalık mortalite sayıları (iskemik kalp hastalıkları, maligniteler, serebrovasküler hastalıklar, kronik alt solunum sistemi hastalıkları ve diyabet), bağımsız değişkenlerde; 2018 yılı iller düzeyinde pratisyen ve ilgili uzman hekim sayıları, gelir (2018 yılı iller bazında kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla- dolar bazında), eğitim (10.000 kişiye düşen lise mezunu sayısı) ve 10.000 kişiye düşen hastane yatak sayısı verileri alınacaktır. Çalışmada hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: İlgili hekim sayısı kronik hastalık mortalitesini istatistiksel anlamlı negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between non-communicable disease mortality and the number of specialists and general practitioners, taking into account the number of education, income and hospital beds. Matherials and Methods: The study was a retrospective, in descriptive studies is the dependent variable; age 45 and over the most common non-communicable diseases mortality numbers in 2018 in Turkey (ischemic heart disease, malignancy, cerebrovascular disease, chronic lower respiratory diseases and diabetes), independent in variables; data on the number of general practitioners and relevant specialist physicians at the provincial level in 2018, income (in terms of gross domestic product per capita in 2018 provinces), education (the number of high school graduates per 10,000 people) and the number of hospital beds per 10,000 people will be collected. Hierarchical regression analysis was performed in the study. Results: The number of physicians involved has a statistically significant negative effect on chronic disease mortality.