Çocuklarda astım ve atopik hastalıkların vitamin B12 ve folat düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship among asthma and atopic diseases in children with vitamin B12 and folate levels
  1. Tez No: 665128
  2. Yazar: NURDAN SANCAK AKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Astım yaşam kalitesini düşüren ve sıklığı giderek artmakta olan kronik bir hastalıktır. Astım sıklığında görülen artışın nedenleri tam anlamıyla açıklığa kavuşturulamamıştır. Toplumların yaşam tarzının kırsaldan kentsele kayması ve bunun sonucunda beslenme özelliklerinin değişmesi bu artışın nedenlerinden biri olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada; organizmanın diyet kaynaklı ana metil vericileri olan vitamin B12 ve folatın, çocuklarda astım gelişimi ve ağırlığı ile ilişkisine ışık tutmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel araştırma olarak tasarlanan bu çalışmaya Ocak 2020 ile Aralık 2020 tarihleri arasında, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji İmmünoloji polikliniğinde astım tanısı ile takipli 103 hasta ve astım veya alerjik hastalık öyküsü olmayan 103 gönüllüden oluşan toplam 206 kişi dahil edildi. Hastaların demografik verileri, özgeçmiş ve soygeçmiş özellikleri, hastalık özellikleri, diyet özellikleri sorgulandı ve boy-kilo ölçümleri yapıldı. GINA rehberine göre astım sınıflamaları yapıldı. Hastaların total İgE, eozinofil yüzdesi, vitamin B12, folat ve homosistein sonuçları değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışma grubu yaş ortalaması 11,9±3 olan 40 kız (%38,8) ve 63 erkek (%61,2) olgudan oluşuyordu. Astım ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımları açısından anlamlı bir fark yoktu. Astım grubunun folat düzeyi ortalaması 8,3±3,4 mg/L, kontrol grubunun 10,2±4 mg/L idi. İki grubun folat düzeyi ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p5 mg/L olan grupta total İgE ortalaması 184,5±349,3 IU/ml idi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,001). Astım hastalarında vitamin B12 düzeyi ≤200 ng/L olanların %38,9'u intermittan astım, %61,1'i persistan astımlıyken, vitamin B12 düzeyi >200 ng/L olanların %63,5'i intermittan, %36,5'i persistan astımlıydı. Vitamin B12 düzeyleri ile astım sınıflaması dağılımları arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,010). Yapılan binary lojistik regresyon analizi sonucunda folat seviyesindeki artışın, astım görülme riskinde 0,884 kat düşüşle sonuçlandığı gözlendi (p=0,017). Persistan astım risk faktörlerini belirlemek için yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda ise astımlı hastalarda yaş arttıkça persistan astım riski 1,167 kat artmakta idi (p=0,027).
Özet (Çeviri)
Aim: Asthma is a chronic disease that decreases the quality of life and is increasing in frequency. The reasons for the increase in asthma prevalence have not been fully elucidated. The shift in the lifestyle of societies from rural to urban and consequently change in nutritional characteristics is considered as one of the reasons for this increase. In this study, it was aimed to understand the relationship between vitamin B12 and folate, the main dietary methyl donors of the organism, with the development and severity of asthma in children. Materials and Methods: In this study, which was designed as a cross-sectional study, was included 103 patients followed up with a diagnosis of asthma between January 2020 and December 2020, in Samsun Training and Research Hospital Pediatric Allergy Immunology Outpatient Clinic and 103 volunteers without a history of asthma or allergic diseases, a total of 206 subjects. Demographic data, personal and family history characteristics, disease characteristics, dietary characteristics of the patients were questioned, height-weight measurements were made. Asthma classification was made according to the GINA guideline. Total IgE, percentage of eosinophils, vitamin B12, folate and homocysteine results of the patients were evaluated. Results: The study group consisted of 40 girls (38.8%) and 63 boys (61.2%) with a mean age of 11.9 ± 3. There was no significant difference between the asthma and control groups in terms of age and gender distributions. The average folate level in the asthma group was 8.3 ± 3.4 mg/L and 10.2 ± 4 mg/L in the control group. The difference between the mean folate levels of the two groups was found to be statistically significant (p 5 mg/L. This difference was statistically significant (p = 0.001). In asthma patients, 38.9% of those with vitamin B12 level ≤200 ng/L had intermittent asthma, 61.1% had persistent asthma, while 63.5% of those with vitamin B12 level > 200 ng/L had intermittent, 36.5% had persistent asthma. This difference between vitamin B12 levels and asthma classification distributions was statistically significant (p = 0.010). As a result of the binary logistic regression analysis, it was observed that the increase in folate level resulted in a 0.884 fold decrease in the risk of asthma (p = 0.017). The logistic regression analysis was performed to determine persistent asthma risk factors. The risk of persistent asthma increased by 1.167 times as age increased in patients with asthma (p = 0.027).