Komplikasyonsuz katarakt cerrahisinin retinal ve koroidal mikrovasküler yapı üzerine etkisi
  1. Tez No: 665132
  2. Yazar: ORÇUN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ŞEHNAZ ÖZÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Komplike olmayan katarakt cerrahisi geçiren olgularda, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasındaki kısa ve orta dönemde meydana gelen maküler ve peripapiller bölgedeki mikrovasküler ve yapısal değişiklikleri optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) aracılığıyla değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya fundus patolojisi olmayan 31 hastanın 31 gözü dahil edildi. Tüm olguların ameliyat öncesi ve sonrasındaki 1. ay ve 3. ayında santral maküler kalınlık (SMK), ganglion hücre tabakası-iç pleksiform tabaka (GCL-IPL) kalınlığı, santral koroid kalınlığı (SKK), retinal sinir lifi tabakası (RNFL) kalınlığı, peripapiller bölgede koroid kalınlığı, foveal avasküler zon (FAZ), süperfisyal kapiller pleksus (SKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve koryokapillaris damar yoğunlukları OKTA ile belirlendi. Bulgular: Olgularda SMK ve GCL-IPL kalınlığında ameliyat sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the microvascular and structural changes in the preoperative and postoperative short and mid-term macular and peripapillary regions by optical coherence tomography angiography (OCTA) in patients undergoing uncomplicated cataract surgery. Material and Method: Thirty-one eyes of 31 patients without fundus pathology were included in this cross-sectional study. Central macular thickness (CMT), ganglion cell layer-inner plexiform layer (GCL-IPL) thickness, central choroidal thickness (CCT), retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, choroidal thickness in the peripapillary region, foveal avascular zone (FAZ), superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP) and choriocapillaris vessel densities were determined by OCTA at baseline, 1 month and 3 months after cataract surgery.