Serum adenozin deaminaz düzeyinin ektopik gebelik tanısında belirleyicilik değeri
The determinative value of adenosine deaminase levels in ectopic pregnancy
- Tez No: 665172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARÇAALTINCABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gencosmanoğlu Türkmen G, Serum adenozin deaminaz düzeyinin ektopik gebelik tanısında belirleyicilik değeri, T.C Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Tezi, Ankara 2012. Çalışma grubuna rüptüre olmamış ektopik gebelik tanısı alan 41 hasta, kontrol grubuna ise ultrasonografi ile kalp atımları izlenmiş, 7 haftaya kadar normal gebeliği olan 42 hasta dahil edildi. Her iki gruba da sigara içmeyen, sistemik hastalığı olmayan, ilaç kullanma öyküsü olmayan hastalar dahil edildi. Hastaların rutin kan örneklerine ek olarak adenozin deaminaz ölçümü için venöz örnekleme yapıldı. Ortalama yaş çalışma grubunda 26.7±4.4 26(17-34), kontrol grubunda 25,4±5,2 24(18-40) idi. Gruplar arası yaş, pelvik operasyon öyküsü, abortus öyküsü, gebelik öyküsü ve vücut ağırlığı açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). Ektopik gebelik grubunda adenozin deaminaz değerleri ortalama 10.9 IU/L idi. Kontrol grubunda adenozin deaminaz değerleri ortalama 9.1 IU/L olarak bulundu. Ektopik gebelik grubunda adenozin deaminaz değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.018). ROC eğrisi analizi ektopik gebelik tayininde adenozin deaminaz değerlerinde en iyi kesim noktası değerini belirlemek için kullanıldı. En iyi kesim noktası %56 sensitivite ve %67 spesifite ile birlikte 10.95 IU/L olarak bulundu. Adenozin deaminaz bir hücresel immunite göstergesidir ve özellikle T lenfositlerden salgılanmaktadır. Normal gebelikte T helper-1 hücrelerinde baskılanma söz konusudur. Çalışmamızın sonucunda ektopik gebeliklerde normal gebeliklere göre artmış adenozin deaminaz seviyesinin tespit edilmesi bize ektopik gebeliklerde normal gebeliklere oranla T helper-1 hücrelerinde baskılanmanın daha az olduğunu düşündürmüştür. Ek olarak ektopik gebelikte normal gebeliklere kıyasla estradiol ve kortizolün artışı daha az olduğu için adenozin deaminazın yeterli baskılanmadığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma litetatürde adenozin deaminazın ektopik gebeliklerde artışını gösteren ilk çalışmadır. Ektopik gebelik tanısı zor bir tanıdır ve çalışmamızın sonucunda tanıda adenozin deaminaz değerlerinin kullanılmasının değerli olduğunu tespit ettik. Bu konuda öncü bir çalışmadır ve daha geniş çapta çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gencosmanoğlu Türkmen G, The determinative value of adenosine deaminase levels in ectopic pregnancy. The Ministry of Health of Turkey, Ankara Teaching and Research Hospital, Obstetric and Gynecology Thesis, Ankara 2012. Forty one patient with unruptured ectopic pregnancy participated in the case group and forty two patient whose pregnancies were up to 7 week with imaged fetal heart beating by ultrasound participated in the control group. Patient who smoke, have systemic illness or any drug use were excluded. In addition to their routine blood test, venous sampling is made for adenosine deminase levels. In the control group mean age was 25,4±5,2 24(18-40), in the case group mean age was 26.7±4.4 26(17-34). No statistically significant differences were found between two group in respect to age, history of pelvic operation, history of pregnancy, number of abortion and body weight (p>0.05). In ectopic pregnancy group mean adenosine deminase level was 10.9±… IU/L. In control group mean adenosine deminase level was 9.1±.. IU/L. The levels between two groups were statistically significant (p=0.018). ROC curve identified adenosine deminase value of 10.95 IU/L as optimal threshold for prediction of ectopic pregnancy with %56 sensitivity and %67 spesifity. Adenosine deminase is an indicator of cellular immunity and major source of adenosine deminase is particularly T lymphocytes. In normal pregnancy there is an inhibition of T helper-1 cells. In our study the detected high levels of adenosine deminase in ectopic pregnancy thought us that in comparison with normal pregnancy there was less inhibition of T helper-1 cells in ectopic pregnancy. In addition there is less increase in estradiol and cortisol levels in ectopic pregnancy in comparison with normal pregnancy; so we concluded that there is insufficient inhibition of adenosine deminase in ectopic pregnancy. Our study is the first study in the literature that demonstrate the increased adenosine deminase levels in ectopic pregnancy. Early diagnosis of ectopic pregnancy is difficult and according to our study we established that the usage of adenosine deminase levels is valuable in the diagnosis of ectopic pregnancy. Our study is a preliminary study in this subject and therefore more comprehensive studies are needed.