Akciğer adenokanserli beyin metastazı gelişen olgularda EGFR mutasyon durumunun prognoza etkisi
The effect of EGFR mutation status on prognosis in patients with lung adeno cancer developing brain metastasis
- Tez No: 721217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN MERTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) ve Beyin Metastazı (BM) birlikteliği kanser tedavisindeki gelişmelere rağmen önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Epidermal Büyüme Reseptörü (EGFR) mutasyonlarına yönelik Tirozin Kinaz İnhibitörlerinin (TKİ) tedavide kullanılması KHDAK tedavisinde çığır açmıştır. EGFR mutasyonuna sahip olmanın KHDAK'ta prognostik bir belirteç olduğu da öne sürülmektedir. Çalışmamızda BM'si olan Akciğer Adenokanser'li hastalarda EGFR mutasyonu varlığının sağ kalım üzerine etkisi olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde patolojik olarak KHDAK tanısı alan ve BM saptanan EGFR mutasyon durumu incelenmiş hastalar sağ kalım açısından geriye dönük incelendi. Bulgular: EGFR (+) hastalarda kadın oranı daha fazla (%48,6'ya %13,3, p72 olanların ölüm riskini 2,119 kat (%95 CI 1,455-1,455, p218 U/L olmanın ölüm riskini 1,282 kat (%95 CI: 1,009-1,630,p=0,042) arttırdığı bulundu. EGFR negatifliğinin tek değişkenli analizde ölüm riskini 1,700 kat (%95 CI: 1,323-2,183,p
Özet (Çeviri)
Objective: Coexistence of Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) and Brain Metastasis (BM) is a still important cause of morbidity and mortality. Tyrosine Kinase Inhibitors (TKI) against Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) has become a milestone for NSCLC treatment. Also, some studies suggest that EGFR mutation status is a prognostic marker. We investigated whether EGFR mutation influences survival in patients with NSCLC and BM. Method: Patients with a pathological diagnosis of NSCLC and BM detected in HSU Izmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital, whose EGFR mutation status was examined, were retrospectively analyzed in terms of survival. Results: In EGFR (+) patients, the proportion of women is higher (48.6% vs 13.3%, p72 increased the death risk 2,119 times (%95 CI 1,455-1,455, p218 U/L increased the death risk 1,282 times (95% CI: 1.009-1.630, p=0.042).