Akciğer adenokarsinomlarında ros1 mutasyonunun floresan in situ hibridizasyon ve immünohistokimyasal yöntemlerle tespit edilmesi
Determination of ros1 mutation in lung adenocarcinomas by fish and immunohistochemical methods
  1. Tez No: 514312
  2. Yazar: ÖZLEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Akciğer kanseri dünya genelinde kanser bağımlı ölümlerin en sık sebebidir. Akciğer kanserinin en önemli sebebi sigara olsa da, akciğer kanseri yaşamları boyunca sigara içmemişlerde de görülmektedir. Bu vakaların %70'i adenokarsinom olup, moleküler sınıflaması nedeniyle ayrı bir antite olarak kabul edilmektedir. Son gelişmelerle, hedefe yönelik tedavi onkolojide temel yön gösterici haline gelmiştir. Erlotinib gibi EGFR tirozin kinaz inhibitörlerinin ve crizotinib gibi ALK tirozin kinaz inhibitörlerinin başarısı, tedavinin genetik olarak uygun hasta popülasyonuyla eşleşmesine bağlıdır. Dolayısıyla küçük hücre dışı akciğer kanserinde gen mutasyonlarının hızlı ve etkin tespit edilmesi daha da önemli hale gelmiştir. ROS1 reseptör tirozin kinaz geninin kromozomal yeniden düzenlenmesi, küçük hücre dışı akciğer kanserlerinin yakın zamanda tanımlanmış bir alt grubudur. Akciğer kanserli hastalarda ROS1 yeniden gen düzenlenmesinin tespit edilmesi, bu hasta grubunun hedef tedaviden fayda görmesine imkan tanımaktadır. Çalışmamızda akciğer adenokarsinomlu hastalarda ROS1 mutasyonu tespit edilmesinde daha kolay ve daha az maliyetli bir metot olan immünohistokimya (İHK) ile Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) yöntemini kıyaslamayı amaçladık. Materyal ve Metot: EÜTF patoloji bölümünde 2010-2015 yılları arası tanı alan 112 akciğer adenokarsinomu olgusu çalışmaya alındı. Çalışma için hastaların tümörlü parafin blokları kullanıldı. Parafin bloklardan elde edilen kesitlere ROS1 D4D6 klonu belirteci immünohistokimyasal olarak boyandı. Sitoplazmik boyanan hücrelerin yüzde oranı (yaygınlık) ve boyanma şiddeti (yoğunluk) birlikte değerlendirilerek, H-skoru hesaplandı. H-skoru 0'ın üstünde olan 24 ve H-skoru 0 olan 10 olmak üzere toplamda 34 vakaya FISH uygulandı. FISH yöntemi ile İHK yönteminin ROS1 yeniden gen düzenlenmesini tespit etmedeki korelasyonu kappa uyum testi ile değerlendirildi. ROS1 mutasyonunu saptamada altın standart olarak kabul edilen bir yöntem olan FISH'e göre İHKnın pozitif ve negatifleri ayırmak için optimum H-skore cut-off değerinin belirlenmesinde ROC (receiver operating characteristics) analizi kullanıldı. ROS1 pozitifliğinin cinsiyet, sigara içme durumu, evre, tümör histolojik alt tipi, lenfovasküler invazyon durumu, plevra invazyonu durumu gibi kategorik verilerin karşılaştırmalarında Pearson χ2 analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Lung cancer is the leading cause of cancer-related death worldwide. Although the majority of cases occur in those with a personal history of tobacco smoke exposure, lung cancer also occur in never smokers. About %70 of never smokers have adenocarcinoma. Lung cancer in never smokers is regarded as a distinct disease entity with a distinct molecular subclassification. Recent advances with targeted therapies have led to a major paradigm shift in onkology. The success of epidermal growth factor receptor (EGFR) tyrosine kinase inhibitors (TKIs), such as erlotinib and, more recently, the ALK/MET TKI crizotinib, highlights the need to match targeted therapies to the appropriate genetically defined patient population. Thus, rapid and efficient identification of key driver genes in non-small-cell lung cancer (NSCLC) is becoming increasingly important. Chromosomal rearrangements involving the ROS1 receptor tyrosine kinase gene have recently been described in a subset of non-small-cell lung cancers. Identification of ROS1 rearrangements in patients with lung cancer allows them to benefit from targeted therapy. We compared immunohistochemistry (IHC) which is more easy and more inexpensive method with FISH (fluorescence in situ hybridization) for identification of ROS1 rearrangements in patients with lung adenocarcinoma. Materials and methods: 112 lung adenocarcinoma cases got into study which got diagnosis between 2010 and 2015 in the Pathology Department of the Medical Faculty of Erciyes University. Paraffin blocks with tumor were used for study. Immunohistochemical D4D6 marker was performed for thick-cuts getting from parafin blocks. Immunostained slides were scored using the H-score method, which is based on the percentages of cells stained with intensities. FISH were performed 34 cases; 24 cases which H-score were >0 and 10 cases which H-score is 0. Kappa test was used for measure agreement between ROS1 FISH and ROS1 immünohistochemistry. ROC (receiver operating characteristics) analysis was used for determination the value of immunohistochemicaly H-skore cut-off to distinguish positive from negative specify according to the FISH, which is considered to be the gold standard method for determine ROS1 rearrangement. Chi-square test was used for for measure agreement between ROS1 rearrangement and categorical data (like sex, cigarette smoke, clinical stage, histopathological subtype, lymphovascular invade and pleural invade). Mann-Whitney U test was used for for measure agreement between ROS1 rearrangement and age.