Neonatolojide tedavi sınırlandırma ya da geri çekme kararlarında ebeveyn yaklaşımlarını belirleyen faktörler-istanbul'da bir nitel araştırma
How do Turkish parents make end-of-li̇fe care decisions for their neonates
- Tez No: 665261
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARIN NAMAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Medical History and Ethics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ülkemizde yenidoğan bebekler için yaşam sonu kararların nasıl ve kimler tarafından verildiğine dair bilgilerin etik bakış açısıyla bir araya getirilmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu ihtiyacın giderilebilmesi için ―Türkiye'de ebeveynler ağır hasta olan yenidoğan bebekleri için karar verme sürecinde hangi karar verme mekanizmaları, duygular, değer yargıları, dini inançlar rol oynamaktadır‖ sorusunu araştıran doktora çalışması yapılmıştır. "Türkiye‟de ebeveynlerin yaşamın sonunda olan yenidoğan bebekleri için karar verme süreçleri bir çok faktörden etkilenebilen ve ebeveynler arasında benzerlikler gösteren davranış yapıları içermektedir. Bu süreç içerisinde ebeveynlerin daha kaliteli bir şekilde bilgilendirilmeleri, gerektiğinde kendilerine etik danışmanlık, psikolojik destek ve manevi destek imkanı sunulması verilen kararlarda etik açıdan kabul edilebilen mutabakatın sağlanmasına katkıda bulunacaktır‟‟ hipotezini destekler nitelikte bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a need to collect and analyze the information about by whom and how the end of life decisions of newborns are made in Turkey, with a focus on ethical aspects of this decision. Hence, to explore the decisional mechanisms, emotions, values and religious beliefs that affect the parents' decisions to limit or withdraw life support of their newborn babies in Turkey, a qualitative study was conducted as part of this doctoral thesis. In conclusion, although the processes through which Turkish parents make end of lifecare decisions were found to be influenced by a multitude of diverse intrinsic and extrinsic factors, there were noted to be common behavioral patterns that guided decision making by the parents in this study. Informing the parents adequately, and providing ethical, psychologic and religious guidance and support were identified as courses of actions that would facilitate ethical decision-making.