Sinop'ta rüzgâr enerjisi potansiyelinin araştırılması
Investigation of wind energy potential in Sinop (Turkey)
  1. Tez No: 665284
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde nüfusta yaşanan artış ve ilerleyen sanayileşme ile birlikte enerji ihtiyacı artmış ve yeni, temiz enerji kaynaklarının kazanılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Bu sebepten dolayı hem çevre dostu hem ekonomik olan yenilenebilir enerji kaynaklarına talep artmıştır. Fosil yakıtların yarattığı çevre kirliliği ve sera etkisini azaltmak için yenilenebilir enerji kaynakları insanlık için büyük önem kazanarak vazgeçilemez bir enerji kaynağı olarak hayatımızda yerini almıştır. İlk olarak enerji ve enerji kaynakları ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı bu çalışmada, yenilenebilir (ikincil) enerji kaynaklarından biri olan rüzgâr enerjisi ayrıntılı olarak ele alınmış ve Sinop'un rüzgâr enerjisi potansiyeli araştırılmıştır. Ayrıca, olası bir rüzgâr enerjisi santrali(RES) kurulumuna yönelik bir araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, Sinop'ta ölçülen ortalama rüzgâr hızının Türkiye'de mevcut çalışır durumda olan santrallerin bölgesinden ölçülen rüzgâr hızlarına oldukça yakın olduğu tespit edilmiştir. Dahası, rüzgâr hızı ölçümlerinin yapıldığı istasyonun konumu dikkate alındığında bu değerlerin diğer santrallerin değerlerine daha fazla yaklaşacağı veya geçeceği düşünülmektedir. Bu durum Sinop'un rüzgâr enerjisi potansiyelini gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in population and progressive industrialization, the need for energy has increased and efforts to gain new and clean energy resources have gained momentum. For this reason, the demand for renewable energy sources, which are both environmentally friendly and economical, has increased. In order to reduce the environmental pollution and greenhouse effect caused by fossil fuels, renewable energy resources have gained great importance for humanity and have taken their place in our lives as an indispensable energy source. In this study, which includes brief information about energy and energy resources, wind energy, one of the renewable (secondary) energy resources, was discussed in detail and the wind energy potential of Sinop city was investigated. In addition, a research was carried out for a possible wind power plant (WPP) installation. Consequently, the measured ambient wind speed Sinop Turkey are found to be very close to the wind speed measured from the present running of the plant. Moreover, considering the location of the station where wind speed measurements are made, it is thought that these values will approach or exceed the values of other power plants. This situation has revealed Sinop's wind energy potential.