The children's prosthesis co-design toolkit: Eliciting children's needs for hand prosthesis using generative design tools
Çocukların protez ortak tasarım araç seti: Üretken tasarım araçları yoluyla çocukların el protezleri ihtiyaçlarını ortaya çıkarma
- Tez No: 665301
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tasarımcılar engelli çocuklar için yardımcı cihazlar tasarlarken çoğunlukla teknik ve işlevsel yönleri göz önünde bulundurur ve çocukların bakış açılarından cihazların kullanımını etkileyen faktörleri gözden kaçırır. Bu nedenle çoğu durumda yardımcı cihazlar çocukların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamamakta ve çocukların iyi oluşunun üzerinde olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'de üç boyutlu yazıcıyla üretilmiş el protezi kullanan çocukların görüşlerini incelemek için uzuv yetersizliği olan dört çocukla bireysel olarak üretken tasarım seansları yürütüldü. Üretken tasarım araçları, çocukların ilgisini çekmek ve onları protez kullanımıyla ilgili olarak kendilerini ifade etmeye teşvik etmek için kullanılmıştır. Temel amaç, tasarımcıların çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal iyi oluşlarını destekleyen yardımcı cihazlar geliştirmelerine yardımcı olabilecek tasarımla ilgili bilgileri nasıl sağlayabileceklerini araştırmaktır. Protez kullanımına ilişkin çocukların geri bildirimleri üç başlık altında toplanmıştır; (i) çocukların protez ihtiyaçları, (ii) çocukların protez tasarım kriterleri ve (iii) çocukların protez kullanımına ilişkin kriter öncelikleri. Araştırmanın sonucunda, elde edilen bulgular engelli çocuklarla çalışan sivil toplum örgütleri, ürün tasarımcıları ve tasarım araştırmacılara fayda sağlayabilecek şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When designing assistive devices for children with disabilities, designers mostly consider technical and functional aspects and overlook factors that affect their usage from children's perspective. Therefore, in most cases, assistive devices do not fully meet the needs of the children and may create a negative effect on children's well-being. To explore the opinions of children using 3D printed hand prosthetics in Turkey, individual co-design sessions were conducted with four children with upper limb deficiency. Generative tools are used to engage children and encourage them to express themselves in relation to prosthesis use. The main aim was to investigate how children provide design relevant information that may help designers to achieve improved assistive devices that support children's physical, emotional and social wellbeing. Children's feedback related to prosthetic usage categorized under three topics; (i) daily prosthesis needs of children, (ii) prosthesis design expectations by children and (iii) children's priorities for the expectations related to prosthesis usage. The findings are argued to be useful and usable by NGOs, product designers and design researchers who work with children with disabilities.