NiMn bazlı alaşımların şekil hafıza davranışı üzerine sıcak ekstrüzyon ve ısıl işlemin etkisi
The effect of hot extrusion and heat treatment on shape memory behavior of NiMn-based alloys
- Tez No: 665300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek sıcaklıklarda şekil hafıza özelliği sergileyen faklı bileşime sahip NiMnX alaşımları elde edilerek alaşım elementi, ısıl işlem ve sıcak ekstrüzyonun etkileri araştırılmıştır. Tüm örnekler ısıl işlemin etkilerini gözlemlemek için farklı sürelerde homojenize edilerek buzlu suda soğutulmuştur. Sıcak ekstrüzyonun etkilerini gözlemlemek için farklı sıcaklıklarda ekstrüzyon yapılarak kesitleri daraltılmıştır. Elde edilen örneklerin şekil hafıza özelliklerini etkileyen faz yapısı, mikroyapı, faz dönüşüm sıcaklıkları ve mikrosertlik değerlerindeki değişimler; X-ısını difraksiyonu (XRD), diferansiyel tarama kalorimetresi (DSC), taramalı elektron mikroskobu (SEM), EDX analizleri, MAPPING analizleri, optik mikroskop ve mikrosertlik ölçümü deneyleri ile incelenmiştir. Alaşım elementlerinin oranlarının çok az miktarda değişmesi dahi östenit ve martenzit geçiş sıcaklıklarınının değişimine sebep olmuştur. Homojenizasyon sürelerindeki artış ile beraber martenzit faz çeşitliliğinin artması, tanelerin kabalaşması ve yüksek sıcaklık fazlarındaki artış sonucunda şekil hafıza özelliklerinin zayıfladığı görülmüştür. Ekstrüzyon işlemi sonucunda Amax.-Mmax. arasındaki farkın azaldığı, yani ekstrüzyon işleminin termoelastik şekil hafıza özelliklerini geliştirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of alloying elements, heat treatment and hot extrusion were investigated by obtaining NiMnX alloys with different compositions exhibiting shape memory properties at high temperatures. All samples were homogenized at different times and cooled in ice water to observe the effects of heat treatment. Samples were extruded at different temperatures to observe the effects of hot extrusion. Changes in phase structure, microstructure, phase transformation temperatures and microhardness values affecting the shape memory properties of the samples were obtained by X-ray diffraction (XRD), differential scanning calorimetry (DSC), scanning electron microscopy (SEM), EDX analyzes, MAPPING analyzes, optical microscopy and micrhardness tests. Even a slight difference in the ratio of alloying elements caused the change of austenite and martensite transformation temperatures. It was observed that the shape memory properties were weakened as a result of the increase in the martensite phase diversity, the growth of the grains and the increase of the high temperature phases with the increase in the homogenization time. As a result of the extrusion process, it was understood that the gap between Amax-Mmax was decreased, that is, the extrusion process improved the thermoelastic shape memory properties.