Toplu beslenme sistemleri ve gıda kaynaklı bulaşıcı hastalıklar
Mass nutrition systems and food-borne infectious diseases
- Tez No: 927441
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN NAZLICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, toplu beslenme sistemlerinde çalışan personelin hizmet içi eğitim alma durumunu, üretim basamaklarında bulaşıcı hastalıklara neden olabilecek etmenleri, personel ile çalışma alanı hijyenini bilme ve uygulama durumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, toplu yemek hizmeti veren bir şirketin üç farklı ilindeki mutfaklarda, gıda kaynaklı bulaşıcı hastalık bilgi durumlarını ölçmek ve uygulamalarını tespit etmek amacıyla Şubat ile Temmuz 2024 ayları arasında, 160 kişi ile yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak anket formu ve saha kontrol formu kullanılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics Versiyon 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında; frekans ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Veriler arasındaki karşılaştırmalarda ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the in-service training status of personnel working in mass feeding systems, the factors that may cause infectious diseases during production stages, and the knowledge and implementation of hygiene practices by personnel and in the workplace The study is a cross-sectional research conducted between February and July 2024 with 160 participants in the kitchens of a catering company operating in three different provinces. The aim was to measure the knowledge of foodborne infectious diseases and to identify practices. A questionnaire and a field control form were used as data collection tools. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics Version 25.0 software. Within the scope of the study, frequency and percentage distributions, as well as mean and standard deviation values, were provided. The chi-square test was applied for comparisons between data, and Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between variables.