Kompleman sisteminin dişeti oluğu sıvısı ve peri-implant oluğu sıvısında klasik, lektin bağımlı ve alternatif yolaklardaki aktivasyonunu gösteren mediyatör seviyelerinin araştırılması
Investigation of the mediator levels showing the activation of the complement system's classic, lectin-dependent and alternative pathways in gingival crevicular fluid and peri-implant crevicular fluid
  1. Tez No: 665337
  2. Yazar: ASLI KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KARATAŞ, DOÇ. DR. HATİCE BALCI YÜCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında Evre 3-Derece B periodontitisli ve peri-implantitisli bireylerden elde edilen diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve peri-implant oluğu sıvısı (PİOS) örneklerinde, kompleman sisteminin klasik, alternatif ve lektin bağımlı yolaklarının aktivasyonunu gösteren biyobelirteçlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya periodontal olarak sağlıklı 15 birey, Evre 3-Derece B periodontitis teşhisi almış 15 hasta ve peri-implantitis teşhisi almış 15 hasta olmak üzere toplamda 3 grupta yer alan 45 birey dahil edildi. Hastaların Faz-1 tedavileri öncesinde DOS ve PİOS örnekleri alındı. Örnekler ELISA (Enzime Bağlı İmmünosorban Deneyi) yöntemi ile incelendi. Bütün gruplarda DOS ve PİOS örneklerinde klasik yolak aktivasyonunu tespit etmek için C1q, lektin bağımlı yolak aktivasyonunu tespit etmek için MBL (Mannan Bağlayıcı Lektin) ve MASP-1(Mannan Bağlayıcı Lektin İlişkili Serin Proteaz) proteinleri ve alternatif yolak aktivasyonunu tespit etmek için CFB (Kompleman Faktör B) proteinleri seviyeleri ve bunlara ek olarak kompleman sisteminin bütün yolaklarında görev alan C3C (Kompleman Faktör 3 Konvertaz), C3a, C5C (Kompleman Faktör 5 Konvertaz) ve C5b-9 proteinleri seviyeleri incelendi. Bulgular: Gruplar arası cinsiyette istatistiksel olarak fark olmamakla birlikte yaşta istatistiksel olarak farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis study, it was aimed to investigate biomarkers showing the activation of classical, alternative and lectin-dependent pathways of the complement system in gingival crevicular fluid (GCF) and peri-implant crevicular (PICF) samples obtained from individuals with stage 3-degree B periodontitis and peri-implantitis. Method: A total of 45 individuals in 3 groups, including 15 periodontally healthy individuals, 15 patients diagnosed with Stage 3-Grade B periodontitis and 15 patients diagnosed with peri-implantitis were included in this study. GCF and PICF samples were collected before Phase-1 treatments of the patients. The samples were analyzed by ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method. C1q protein to evaluate classical pathway activation, MBL and MASP-1 proteins to evaluate lectin-dependent pathway activation and CFB protein to evaluate alternative pathway activation in GCF and PICF samples in all groups. In addition, C3C, C3a, C5C and C5b-9 proteins were evaluated which are involved in all pathways of the complement system. Results: Although there is no statistically difference between the groups in terms of gender, there is a statistically significant difference in age.