Dönme eğilmesi ile zorlanan millerde yorulma çatlak ilerlemesi etüdü ve ömür hesabı
Fatigue crack propagation study and life calculation in shafts stiffed by rotation bending
  1. Tez No: 665373
  2. Yazar: RÜŞTÜ UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Malzemelerin yorulma kırılma tokluğu, değişken yükler etkisinde makina elemanları ya da parçalarının kırılma dirençlerinin hesaplanmasında çok önemli faktörlerden biridir. Mil Malzemesi olarak kullanılan 36 Mn 5 'in yorulma kırılma tokluk değeri ve yorulma çatlak ilerleme parametrelerinin saptandığı bu çalışma iki bölümden oluşmuştur. Tezin ilk bölümünde konu ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Kırılma tokluk değerinin standart yöntemle ve dönme eğme testi ile nasıl bulunabileceği gösterilmiştir. Ayrıca yorulma çatlak ilerleme hızı kanunları ve hasara tolerans yaklaşımını da içermektedir. İkinci bölümde deneysel çalışmalar yapılmıştır. 36 Mn 5 malzemesinin kırılma tokluğu, yorulma kırılma tokluğu, yorulma çatlak ilerleme hızı ve parametreleri tesbit edilmiştir. Bu çalışmada ufak dönen eğme numuneleri ile yorulma kırılma tokluğunun saptanması için gerekli test ve analitik çözümler iredelenmiştir. Yorulma kırılma tokluğu (Kfc) 'nin belirlenmesi için hızlı ve ucuz bir test yöntemine ulaşılabilinmiştir. Dönem eğme yorulma testinin yorulma kırılma tokluğunun hesaplanması için kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fatigue fracture toughness of materials is one of the most important factors in calculating the fracture resistance of machine elements or parts under variable loads. This study in which fatigue fracture toughness value and fatigue crack propagation parameters of 36 Mn 5 used as Shaft Material were determined, consisted of two parts. In the first part of the thesis, theoretical information about the subject is given. It has been shown how to find the fracture toughness value with the standard method and the rotational flexure test. It also includes the fatigue crack propagation laws and the damage tolerance approach. In the second part, experimental studies have been done. Fracture toughness, fatigue fracture toughness, fatigue crack propagation rate and parameters of 36 Mn 5 material were determined. In this study, the tests and analytical solutions required for determination of fatigue fracture toughness with small rotating bending specimens were examined. A fast and inexpensive test method has been available for determining the fatigue fracture toughness (Kfc). It has been determined that the period bending fatigue test can be used to calculate the fatigue fracture toughness.