Minor literature in the Iranian context
İran bağlamında minör edebiyat
  1. Tez No: 665391
  2. Yazar: ARASH REZAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez Deleuze ve Guattari'nin düşünceleri ve Pascale Casanova'nın“edebi dünya haritası”nın ışığında İran'ın minör edebiyatını ülkedeki iki farklı tarihsel dönem bağlamında inceler; Pehlevî dönemi ve İslam Cumhuriyeti. Çalışma, eserlerinde minör Azeri kimliklerini yansıttıkları halde eserlerini Farsça kaleme almış, aynı zamanda Amerikan ve Avrupa edebiyatından etkilenmiş olan Samed Behrengi, Reza Baraheni ve Gholam Hossein Sa'edi'nin eserlerine odaklanır. Hem İran içinde, hem de dışarıda birçok farklı edebi akımın parçası olmuş olan bahse konu yazarlar siyasi bir güce dönüşen 'taahhütlü edebiyat'ın tanınmış yazarlarından olarak kabul edilirler.
Özet (Çeviri)
Using Deleuze and Guattari's discussion of minor literature and Pascale Casanova's“world literary map”, this thesis studies minor literature in the Iraninan context in two different historical episodes in Iran- the Pahlavi era and the Islamic Republic. It focuses on the works of Samad Behrangi, Reza Baraheni and Gholam Hossein Sa'edi, who wrote in the dominant Persian language and were influenced by American and European literature, while reflecting on their minor Azarbaijani identity. As part of a literary space that had already witnessed many movements both in Iran and abroad, these writers have been accepted as canonical in the framework of a“committed literature”that turned into a political force.