Ovariyektomi uygulanmış ratlarda genisteinin titanyum implantların osseointegrasyon düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of genistein on osseointegration level of titanium implants in ovariectomised rats
- Tez No: 665420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜNDAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Osteoporozlu bireylerin diş implantı tedavisinde yeterli osseointegrasyon elde edilemeyebilir. Genistein osteoporoz tedavisinde kullanılan bir fitoöstrojendir. Bu çalışmanın amacı genistein desteğinin, ovariyektomi uygulanan deneklerde titanyum implantların osseointegrasyon düzeyi üzerine etkisinin histolojik incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda denekler; Kontrol Grubu (n=8), Kontrol-İmplant Grubu (n=8), Ovariyektomi-İmplant Grubu (n=8), Ovariyektomi-İmplant-Genistein Grubu (n=8), İmplant-Genistein Grubu (n=8) olmak üzere 5 eşit gruba ayrıldı. Deneklerin tamamı 3 ay sonunda sakrifiye edildi. Deneklerden alınan kan örneklerinden alkalen fosfataz (ALP), kalsiyum (Ca), fosfor (P), aspartat aminotransferans (AST), alanin aminotransferans (ALT) analizleri yapıldı. Örneklerin kemik implant kaynaşması (KİK) ve yiv doluluk yüzdesi (YDY) dekalsifiye edilmemiş histolojik analiz yöntemine göre analiz edildi. Deneklerin çene ve femur kemik mineral yoğunluğu çift enerjili X ışını absorpsiyometrisi (DEXA) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Adequate osseointegration may not be achieved in the dental implant treatment of individuals with osteoporosis. Genistein is a phytoestrogen used in the treatment of osteoporosis. The aim of this study is to histologically examine the effect of genistein supplementation on the osseointegration level of titanium implants in subjects undergoing ovariectomy. For this purpose, the subjects; Being Control Group (n = 8), Control-Implant Group (n = 8), Ovariectomy-Implant Group (n = 8), Ovariectomy-Implant-Genistein Group (n = 8), Implant-Genistein Group (n = 8) It was divided into 5 equal groups. All subjects were sacrificed at the end of 3 months. Alkaline phosphatase (ALP), calcium (Ca), phosphorus (P), aspartate aminotransference (AST), alanine aminotransference (ALT) analyzes were performed from blood samples taken from the subjects. Bone implant contact (BIC) and thread filling percentage (%) of the samples were analyzed according to the non-decalcified histological analysis method. The jaw and femur bone mineral density of the subjects were evaluated by dual energy X-ray absorptiometry (DEXA).