Anormal uterus kanaması olan hastaların tanısında transvaginal ultrasonografi ve ofis histeroskopinin yeri
Role of office hysteroscopy and transvagynal ultrasonograpy in the eveluation of patient with abnormal uterine bleeding
- Tez No: 665440
- Danışmanlar: DR. ERGÜN BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Anormal uterin kanaması olan kadınlarda endometrial patolojilerin saptanmasında transvaginal ultrasonografi ve ofis histeroskopinin yerini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2011 – Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine AUK şikayeti ile başvuran, reprodüktif, premenopozal ve postmenapozal dönemde olan toplam 59 hasta alındı. Tüm hastalara pelvik muayene, transvajinal ultrasonografi, ofis histeroskopi ve endometrial biopsi yapıldı. Transvajinal ultrasonografi ve ofis histeroskopi bulguları endometrial biopsi tanıları ile karşılaştırıldı. Her iki yöntemin; Sensitivite, spesifite, PPD ve NPD'ler hesaplandı. Bulgular: TvUSG'nin Endometriyal patolojilerin tanısında ki; sensitivite %53,5, spesifisite %43,7, PPD %71,8, NPD %25,9 olarak bulundu. Ofis Histeroskopinin ise endometrial patolojileri tespit etmedeki sensivitesi % 79, spesifitesi % 87,5, PPD %94,4 ve NPD %60,8 olarak bulundu. Sonuç: Histeroskopinin intrauterin kavitedeki polip ve submüköz myom gibi anormalliklerin saptanmasında tanısal doğruluğu transvajinal ultrasonografiden daha üstün bulundu. Endometrial patolojilerin değerlendirilmesinde ofis histeroskopi ile endometrial biopsi birlikte yapıldıklarında en yüksek tanısal değer elde edilmiş olur.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective is to find the role of hysteroscopy and transvaginal ultrasonograpy in the evaluation of patient with abnormal uterine bleeding. Materials and Methods: In the period from january 2011 to july 2011 women who were referred for abnormal uterine bleeding to Medeniyet University Goztepe education and training hospital Clinics of Obstetrics and Gynecology. A total 59 patients were evaluated. All patients underwent pelvic examinationtransvaginal ultrasonography, office hysteroscopy and endometrial sampling through suction curettage. The findings at transvaginal ultrasonography and office hysteroscopy were compared with the findings of endometrial sampling and all findings were compared with the findings of combined hysteroscopy and hystology. Sensitivity, specificity, PPV and NPV were calculated. Results: The sensitivity and specificitiy of transvagynal ultrasonograpy for all endometrial pathologies was find sensivity 53,5%, spesifity 43,7%, PPV 71,8% and NPV 25,9% . The sensitivity, specificitiy, PPV and NPV of office hysteroscopy for all lesion were 79%, 87,5%, 94,4%, 60,8% respectively. Conclusion: The diagnostic accuracy of office hysteroscopy for focal lesion as polyp or submucous myom is higher than the accuracy of transvaginal ultrasonography. In the evaluation of endometrial pathology combined office hysteroscopy and endometrial sampling has the best diagnostic accurate.