A study of applying smart city standards on the city of Eskişehir
Akıllı şehir standartlarının Eskişehir ilinde uygulanmasına yönelik bir çalışma
  1. Tez No: 665454
  2. Yazar: FADI M. M. ALJERJAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son zamanlarda,“akıllı şehir”terimi geniş çapta dolaşıma girdi. Bu konu hala tartışmalı ve birçok akademisyenin akıllı şehrin ne olduğu konusunda farklı yorumları var, bu nedenle daha geniş bir akıllı şehir kavramına ulaşmak için birden fazla model incelendi.“Akıllı şehir”teriminin dijital şehir, bilgi şehri ve sürdürülebilir şehirden daha kapsamlı bir kavramı yansıttığı için farklı olduğu ortaya çıktı. Araştırmacı, akıllı şehir girişimlerinin karşılaştığı ve iki ana bölüme ayrılabilen zorlukları tartıştı: teknik zorluklar ve teknik olmayan zorluklar. Değerlendirme için net bir model kullanıldı. Net kriterler, Türkiye'nin Eskişehir şehrinin performansını iki Avrupa şehrinin performansına göre ölçmemizi sağladı: Orta büyüklükteki Avrupa şehirlerinin değerlendirmesinde ilk sırada yer alan Lüksemburg ve geç sıralarda yer alan İtalya'nın Napoli şehri. Araştırma, Eskişehir performans değerlendirmesinin sonucunu sunmakta, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte ve bazı yönleri iyileştirmek için önlemler önermektedir. Genel olarak, Eskişehir kabul edilebilir bir performans göstermiştir, ancak gelecekte daha yüksek bir değerlendirme elde etmek için dikkat edilmesi ve daha da geliştirilmesi gereken birçok nokta vardır.
Özet (Çeviri)
In recent times, the term“smart city”has become widely circulated. This topic is still controversial, and many academics have different interpretations about what a smart city is, so more than one model has been reviewed to reach the broader concept of a smart city. It turns out that the term“smart city”differs from the digital city, the information city, and the sustainable city because it reflects a more comprehensive concept. The researcher discussed the challenges facing smart city initiatives, which can be classified into two main parts: technical challenges and non-technical challenges. A clear model was used for the evaluation. The clear criteria enabled us to measure the performance of the Turkish city of Eskişehir according to the performance of two European cities: Luxembourg, which ranked first in the evaluation of medium-sized European cities, and the Italian city of Naples, which ranked late. The research presents the result of the Eskişehir performance evaluation, identifies its strengths and weaknesses, and proposes measures to improve some aspects. In general, Eskişehir has shown acceptable performance, but there are many points that must be taken care of and developed further in order to obtain a higher evaluation in the future.