Effects of radiodarkening on the light transmission properties of ytterbium-doped optical fibers
Radyokararmanın iterbiyum katkılı optik fiberlerin ışık iletme özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 665455
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN ÇAMİÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLEND ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1970'lerin başlarında ilk düşük kayıplı optik fiberlerin imalatından sonra, çok iyi ışın kalitesi, yüksek güç üretimi ve düşük maliyet gibi dikkat çekici özelliklerinden dolayı optik fiberler, telekomünikasyon ve tıp, işleme, algılama gibi telekomünikasyon dışı endüstrilerde ve ayrıca nadir toprak elementleriyle katkılandıkları zaman lazer ve amplifikatörlerde çok önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bu olağanüstü özellikler, optik fiberler iyonlaştırıcı radyasyona maruz kaldıklarında bozulur ve bu da nükleer santrallerde ve uzay uygulamalarında kullanımlarını sınırlar. Silika optik fiberlerin ana üretim yöntemi olan Modifiye Kimyasal Buhar Biriktirme (MCVD) tekniği ve optik fiberlerin bileşimsel varyasyonlarının gama radyasyon direnci üzerindeki etkileri bu tezde vurgulanmıştır. Optik olarak sağlam ve güçlü optik fiberler, optiksel ve kimyasal karakterizasyon yöntemleriyle değerlendirilmiş ve radyasyon etkilerini ortaya çıkarmak için gama radyasyonuna maruz kalmadan önce ve sonra ışık yönlendirme yetenekleri ölçülmüştür. Karakterize edilen ve radyasyona bağlı zayıflamaya katkıları açıklanan renk merkezlerinin oluşturulmasıyla iterbiyum katkılı silika optik fiberler radyasyona maruz kalmaya bağlı olarak önemli iletim kayıpları göstermiştir. Bu renk merkezlerinin oda sıcaklığında büyümesi ve geri kazanımı analiz edildi. Radyasyona dayanıklı fiberlerin yanı sıra fiber dozimetrelerin üretimi için kimyasal bileşim açısından önerilerde bulunulmuştur. Fiberlerin daha fazla geri kazanımı için kullanılması gereken teknikler önerildi.
Özet (Çeviri)
Optical fibers have been acting in a very crucial role in telecommunication and non-telecom industries like medicine, machining, sensing as well as in lasers and amplifiers when they are doped with rare earth ions for their remarkable features such as very good beam quality, high power generation and low cost after the fabrication of first low-loss optical fibers in early 1970s. However, these outstanding properties are deteriorated when optical fibers are exposed to ionizing radiation limiting their use in nuclear power plants and space applications. The main fabrication method of silica optical fibers, Modified Chemical Vapor Deposition (MCVD), as well as the effects of compositional variations of optical fibers on the gamma radiation resistance were highlighted by this thesis. Optically sound and robust fibers were evaluated through optical and chemical characterization methods and the light guiding abilities of them were measured before and after gamma radiation exposure to reveal its effects. Ytterbium-doped silica optical fibers showed significant transmission losses due to the creation of color centers by ionizing radiation exposure which were characterized and their contribution to radiation induced attenuation was described. Growth and recovery of these color centers at room temperature were analysed. Suggestions in terms of chemical composition for the fabrication of radiation resistant fibers as well as fiber dosimeters were made. The techniques that should be utilized for further recovery of the fibers were proposed.