In vıtro tuz stresinde ayçiçeğinin (Helianthus annuus L.) çimlenme ve fide gelişimine putresinin etkisi
The effect of putrescine on germination and seedling development in sunflower (Helianthus annuus L.) under in vitro salt stress conditions
- Tez No: 665464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tuzluluk, bitkilerin gelişimini olumsuz etkileyen, verim ve kalitesini düşürerek tarımını sınırlandıran en önemli abiyotik stres faktörlerinden biridir. Tuz toleransını artırmak için bazı bitki büyüme düzenleyicileri bitkiye dışarıdan uygulanabilmektedir. Bu amaçla kullanılan bitki büyüme düzenleyicileri arasında yer alan poliaminlerin; Putresin (Put), spermin (Spm) ve spermidin (Spd) olmak üzere üç tipi bulunmaktadır. Bu araştırma ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan MM54 ve LL104 ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinde in vitro koşullarda oluşturulan tuz (NaCl) stresinde çimlenme ve fide gelişimine Putresin (Put) etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemelerde temel besin ortamı olarak MS (Murashige ve Skoog, 1962) kullanılmıştır. Standart MS besin ortamı kontrol olarak kabul edilmiş, 5 adet NaCl konsantrasyonu (0, 50, 100, 150, 200 mM), 5 adet Put konsantrasyonu (0, 0.5, 1, 2, 4 mM) ve bunların kombinasyonlarıyla (NaCl x Put) oluşturulan 30 farklı ortam grubu kullanılmıştır. Araştırmada; çimlenme indeksi (gün), çimlenme hızı (%), çimlenme gücü (%), ortalama çimlenme süresi (gün), tuz tolerans indeksi (%), fide kök uzunluğu (cm), fide gövde uzunluğu (cm), kök yaş ağırlığı (mg), gövde yaş ağırlığı (mg), kök kuru ağırlığı (mg), gövde kuru ağırlığı (mg) olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; LL104 çeşidinin MM54 çeşidine göre tuza karşı daha iyi performans gösterdiği, her iki çeşitte de tuz ve putresinin artan konsantrasyonlarında fide gelişiminin olumsuz etkilendiği, putresinin düşük konsantrasyonlarda (0.5 mM ve 1 mM Put) tuzun olumsuz etkisini baskılayıcı rol üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity is one of the most important abiotic stress factors that adversely affect the development of plants and limit their agriculture by reducing their yield and quality. Some plant growth regulators can be applied externally to the plant to increase salt tolerance. Polyamines are among the plant growth regulators used for this purpose. There are three types of polyamines: Putrescine (Put), spermine (Spm) and spermidine (Spd). This research was carried out to determine the effect of Putrescine (Put) on germination and seedling growth under in vitro salt (NaCl) stress in MM54 and LL104 sunflower (Helianthus annuus L.) cultivars. MS medium (Murashige and Skoog, 1962) was used as the main nutrient medium in the all experiments. Standard MS nutrient medium was used as a control. 30 different media groups formed by 5 NaCl concentrations (0, 50, 100, 150, 200 mM), 5 Put concentrations (0, 0.5, 1, 2, 4 mM) and their combinations (NaCl x Put) were used in the experiments. In the research; germination index (days), germination rate (%), germination strength (%), average germination time (days), salt tolerance index (%), seedling root length (cm), seedling stem length (cm), root wet weight ( mg), stem wet weight (mg), root dry weight (mg), stem dry weight (mg) were exemined. According to the results obtained from the research; It was determined that LL104 variety showed better performance against salt than the MM54 variety, seedling growth was negatively affected by increasing concentrations of salt and putresin in both varieties, and putrescine at low concentrations (0.5 mM and 1 mM Put) had a suppressive role in the negative effect of salt.