Tiroit Nodüllerinde İnce İğne Aspirasyon Biyopsisinin Preoperatif Tanı Değeri
Preoperative Diagnostic Value of Fine Needle Aspiration Biopsy in Thyroid Nodules
  1. Tez No: 665471
  2. Yazar: HACI ÖMER TONTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. CANAN ERENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma gurubumuzu oluşturan 120 nodüler guatrlı hastanın 51'ine preoperatif dönemde ince iğne aspirasyon biyopsisi (IIAB) yapılarak değerlendirildi. Sintigrafik incelemede vakaların 54'ünde soliter nodül saptanmışken 66 vaka ise multinodüler idi. Vakaların tamamı opere edildi. Operasyon materyalinin histopatolojik bulguları ile IIAB ile elde edilen sitopatolojik bulgular karşılaştırıldı. Tüm hastalar ameliyat edilmeyip, izlendi. Toplam 10 vakada malignite saptandı. Opere edilen soliter nodüllü 54 hastadan 6 vakada malignite saptandı bunlardan 5 vaka soğuk soliter diğeri ise normoaktif soliter nodül idi. Multinodüler guatr olan ve histopatolojik olarak malignite saptanan 4 hastadan 2 si normoaktif multinodüler guatr iken 2 vaka soğuk multinodüler guatr idi. Soğuk soliter nodüller arasında IIAB sonrası yapılan sitopatolojik incelemede malignite saptanan hastaların tamamında operasyon materyalinin histopatolojik incelemesinde de malignite saptandı. Tiroit nodüllerinin preoperatif değerlendirilmesinde, IIAB yönteminin kullanılmasıyla, gereksiz cerrahi girişimlerin azalacağı, buna karşın malign nodüllerin daha erken tanınıp, etkili olarak tedavi edileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Fine-needle aspiration biopsy (IIAB) was performed preoperatively in 51 of 120 patients with nodular goiter who constituted our study group. In the scintigraphic examination, 54 of the cases were found to have solitary nodules, while 66 cases were multinodular. All cases were operated. The histopathological findings of the operation material and the cytopathological findings obtained by IIAB were compared. All patients were not operated on and were followed up. Malignancy was detected in a total of 10 cases. Malignancy was detected in 6 cases out of 54 patients with operated solitary nodules, 5 cases were cold solitary and the other was normoactive solitary nodules. Of the 4 patients with multinodular goiter and histopathologically detected malignancy, 2 of them were normoactive multinodular goiter, while 2 cases were cold multinodular goiter. Among the cold solitary nodules, malignancy was also found in the histopathological examination of the operation material in all patients who were found to have malignancy in the cytopathological examination performed after IIAB. In the preoperative evaluation of thyroid nodules, it was concluded that by using IIAB method, unnecessary surgical interventions will decrease, whereas malignant nodules will be diagnosed earlier and treated effectively.