Adli soruşturmalarda olay yeri incelemesinde elde edilen meyve ve sebzeler üzerindeki parmak izinin tespiti ve zamana bağlı değişimi
Providing fingerprints from evidence of fruits and vegetables collected during crime scene investigations within judicial investigations and maturation of those fingerprints through time
- Tez No: 665473
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Parmak izi, fiziksel delillerden en önemlisi ve olay yeri inceleme birimlerinde çalışan teknik personelin çalışma hayatı boyunca en çok karşılaştığı delil türleri arasında yer almaktadır. Parmak izinin hırsızlık, cinsel suçlar, terör olayları ve cinayet vb. suçların aydınlatılmasına yönelik adli soruşturmaların etkili şekilde yürütülmesinde önemli bir rolü vardır. Özellikle kimliği bulunmayan bir şahsın ya da toplu ölümlerde her bir bireyin kimliğinin belirlenmesinde, soruşturmacıların elindeki en değerli delillerden biridir. Parmak izi doğrudan bir kişiyi işaret edebilecek netlikte sonuçlar verebilir. Bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok yüzeyden parmak izi elde etmek mümkün hale gelmiştir. Parmak izi, kişi profili belirlenmesinde, ırk tayinine kadar birçok çalışmada kullanılmaktadır. Literatürde parmak izinin elde edileceği yüzeyler ve laboratuvarda geliştirme teknikleri konusunda yapılan çalışmaların sayısı ise çok sınırlıdır. Bu çalışmada; meyve ve sebzelerin üzerinde parmak izinin tespiti, hangi yüzeyden hangi yöntem (normal siyah toz, manyetik toz, süperglue) ile parmak izinin elde edilebileceği ve zamana bağlı olarak parmak izinin tespit edilen yüzeyde ne kadar korunacağının ortaya konması hedeflenmiştir. Deney örneklemine, olay yerlerinde karşılaşabilecek elma, portakal, domates, patates, salatalık, patlıcan olmak üzere altı adet meyve ve sebze seçilmiştir. 15-18 yaş grubu ile 45 yaş ve üzeri grup dâhil olmak üzere toplam 8 kişinin dokunduğu meyve ve sebzeler üzerinde 7 gün boyunca her üç yöntemle inceleme ve gözlem yapılmıştır. Karşılaştırmalı incelemeye elverişli elde edilen parmak izleri, ölçekli olarak fotoğraflanmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular, her meyve ve sebze üzerinde uygun tekniğin kullanılması durumunda parmak izi elde edilebileceğini ortaya koymuştur. Araştırma bulgularından hareketle, olay yerine giden ekiplerin parmak izi delili elde etme amacıyla topladığı tüm malzemeler üzerinde uygun teknik ve çalışma yapıldığında, karşılaştırmalı incelemeye elverişli izlerin elde edilebileceği, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasına katkı yapacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fingerprints are the most important physical evidence and among the types of evidence most frequently encountered by technical personnel working in crime scene investigation units throughout their working life. Fingerprinting has an important role in the effective conduct of forensic investigations aimed at enlightening theft, sexual crimes, terrorist incidents and murder and similar crimes. Fingerprints are one of the most valuable evidence in the hands of investigators in determining the identity of an unidentified person or each individual in mass deaths. The fingerprint could give clear results that can spot directly to a person. With the development of science and technology, today it has become possible to obtain fingerprints from many surfaces. Fingerprints are used in many studies, from determining profiling to race identification. In the literature, the number of studies on the surfaces on which fingerprints can be obtained and development techniques in the laboratory is very limited in terms of gap analysis. In this study, it is aimed to detect fingerprints on fruits and vegetables, which method (normal black powder, magnetic powder, superglue) can be used to obtain fingerprints on which surface, and how much the fingerprint will be protected on the detected surface depending on time. Six fruits and vegetables were selected for the experimental sample, including apples, oranges, tomatoes, potatoes, cucumbers, and eggplants, which may be encountered on the scene. A total of 8 people, including the 15-18 age group and the 45 and over group, were examined and observed for 7 days by using all three methods. Fingerprints obtained for comparative analysis were photographed in scale. The findings obtained in this study revealed that fingerprints can be obtained on each fruit and vegetable if the appropriate technique is used. Based on the findings of the research, it was concluded that when appropriate techniques and studies are performed on all the materials collected by the investigation teams who visiting to the scene to obtain fingerprint evidence, traces suitable for comparative examination can be obtained and will contribute to revealing the material truth.