İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesine Yönelik Faaliyetlerin Değerlendirilmesi(Konya Büyükşehir Belediyesi Örneği)
Evaluation of Activities for Development of Human Resources(Sample of Konya Metropolitan Municipality)
- Tez No: 665474
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, insan kaynaklarının geliştirilmesi ile ilgili literatür taranarak, Konya Büyükşehir Belediyesinde verilen insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik eğitim faaliyetleri incelenmiş; belediye insan kaynaklarının içerisinde yöneticiler ile çalışanlar arasındaki yürütülen eğitim çalışmalarının niteliği konusunda görüş farkları değerlendirilmiştir. İnsan kaynaklarının hizmet sektöründeki işlevselliği, sürdürülebilir eğitim faaliyetleri ile doğru orantılıdır. Zira her türlü eğitim ve öğretim faaliyetleri insanın kendisini yeniden keşfetmesi anlamındadır. Bu nedenledir ki insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler, toplumsal sorunların üstesinden gelebilecek dinamiklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the literature about the development of human resources has been examined. The educational activities about human resources development practiced by Konya Municipality are analyzed and individual differences about the quality of the educational practices between the managers and the staff are evaluated. There is parallelism between the educational activities and the functionality of human resources in public service; for all kinds of educational activities lead to self-exploration of individuals. For that reason, the human resources development activities are essential in solving the problems of society.