Consumer perception towards digital marketing: An investigation on online shopping
Dijital pazarlamada tüketici algısı: İnternetten alışveriş üzerine bir araştırma
- Tez No: 665475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma kapsamında, internetten alışveriş özelinde dijital pazarlamaya yönelik tüketici algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, dijital pazarlama ve internetten alışveriş üzerine literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Ardından, tüketicilerin dijital pazarlama uygulamaları bağlamında internetten alışverişe ilişkin algılarını ölçmek üzere, bir anket formu hazırlanmış ve 222 katılımcı üzerinde uygulanmıştır. Araştırma 12 Eylül 2020 ile 12 Kasım 2020 tarihleri arasında Google Forms uygulaması vasıtasıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların internetten alışverişe yönelik algılarının medeni durum, yaş grupları ve eğitim durumu açısından anlamlı olarak ve kısmen farklılaştığı, ancak cinsiyet ve aylık hane halkı geliri bakımından anlamlı bir farklılığa rastlanmadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, examining consumer perception towards digital marketing in case of online shopping was aimed. In this regard, literature review was made on digital marketing and online shopping. Then, a survey questionnaire was prepared and conducted on 222 respondents to measure their perceptions about online shopping in terms of digital marketing practices. The research was conducted between the dates of 12th of September 2020 and 12th of November 2020 via Google Forms application. According to the research results, it was found that online shopping perceptions of respondents are significantly and partially different in terms of the marital status, age groups and education status, but not significantly different according to the gender and monthly family income.