Bir lycosidae türü zehir bezinin morfolojik yapısının taramalı elektron mikroskopla belirlenmesi (Arachnida: Araneae)
Determination of morphological structure of venom gland of a lycosidae species by scanning electron microscope (Arachnida: Araneae)
  1. Tez No: 665496
  2. Yazar: HATEM IMHEMD MOHAMED ADAWI ALHEWL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, avcı özellikleriyle bilinen dişi bir kurt örümcek olan Hogna radiata (Latreille, 1817) türünde zehir bezlerinin morfolojik özelliklerini ve yapısını tanımlamak için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak bezler detaylıca incelenmiştir. Örümceklerde zehir bezlerinin şekli ve konumu türlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hogna radiata (Latreille, 1817) zehir bezinin boyutu oldukça büyüktür. Zehir bezi keliserler içerisinden prosomaya kadar uzanmaktadır. Isırma dişlerine bağlı bulunan zehir bezleri silindirik yapıda tek loblu olup şekil olarak tüpe benzer bir gövde kısmı ve buna bağlı bir kanal yapısından oluşmaktadır. Bezlerin dorsal yüzeyleri çok sayıda spiral olarak düzenlenmiş kas lifi ile çevrilidir. Zehir bezlerinde üretilen zehir, bu kas liflerinin kasılmasıyla bir kanal vasıtasıyla zehir dişine salınmaktadır. Bu bezlerde üretilen zehir çoğu canlı için toksik etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the glands were examined in detail using scanning electron microscopy (SEM) to describe the morphological features and structure of venom glands in Hogna radiata (Latreille, 1817), a female wolf spider known for its predator characteristics. The shape and location of venom glands in spiders vary depending on the species. The Hogna radiata (Latreille, 1817) venom gland is quite large in size. The venom gland extends from the chelicerae to the prosoma. Venom glands attached to the biting teeth are single-lobed cylindrical and consist of a tube-like body part and a canal structure connected to it. The dorsal surfaces of the glands are surrounded by a large number of spirally arranged muscle fibers. The venom produced in the venom glands is released into the venom tooth through a channel by the contraction of these muscle fibers. The venom produced in the venom gland is toxic to most living things.