Peyzaj tasarımının yeşil ve sürdürülebilir binalar üzerindeki etkileri: Ankara ili örneği
The effects of landscape design on green and sustainable buildings: A case study in Ankara
  1. Tez No: 665495
  2. Yazar: MUSTFA NAJAH ABED ALGBURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sürdürülebilir veya yeşil bina, binanın iç çevresine odaklanıp, binanın dışında var olan sürdürülebilirlik imkanlardan yarar sağlayarak yapılı çevrenin artan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya çalışan bir yapıdır. Bu çalışmada peyzaj ilkeleri, bitki örtüsü, alan ve bina konumu dikkate alınarak yapay çevrenin olumsuz etkilerini azaltmak için doğal yollardan bahsedilmiştir. Sağlıklı kentsel çevreleri sürdürmek için Su kalitesi ve yönetimi, Mikro iklim düzenlemesi, Kültür hizmetleri, Gürültü Azaltma, Geliştirme yoğunluğu, Yürünebilirlik, Geçiş olmak üzere yedi peyzaj ilkesi tanımlanmıştır. Ayrıca yeşil binaların bu özellikleri karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için Uluslararası Değerlendirme Sistemleri tarafından belirlenen peyzaj ilkelerinin yedi niceliksel ölçüsü tanımlanmıştır. Bu doğrultuda Ankara (Türkiye)'da yer alan LEED sertifikalı iki yeşil bina değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, peyzaj ilkelerinin yeşil bina tasarımında önemli bir rolünün olmadığı ortaya konmuştur. Sağlanan kriterlerin, esas olarak LEED sertifikası alma gereksinimlerinin karşılanmasıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı-sıra, bazı koşulların diğerlerine göre daha ulaşılabilir ve kolay olduğu da ortaya çıkmıştır. Çalışmada, doğal ve insan yapımı sistemlerin birbiriyle entegre edilmesinin ve yeşil binalarda kapsamlı ve bütüncül tasarım süreçlerinin teşvik edilmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
A sustainable or green building is a building that attempts to eliminate the increasingly negative impacts on the built environment. Focusing on the interior environment in green building design reduces the opportunity for exterior sustainability of the building. Therefore, the strength of the vegetation effect, location and the site of the building must be taken into consideration, which is expressed in this study by the principles of landscaping because it provides natural ways to reduce the negative impacts of the built environment. Seven landscape principles have been identified as essential to maintaining urban and healthy environments: water quality and management, microclimate regulation, cultural services, noise reduction, development intensity, gait, and transit also seven quantitative parameters were identified to measure the landscape principles inorder to assess if those green buildings which are certified by international rating systems , meet these characteristics or not, two LEED certified buildings in turkey were evaluated as green buildings. The results show that landscape principles were not considered as an important aspect of green building design furtheremore it was found that most of the requirements that were implemented focus mainly on meeting the specification for obtaining LEED certification, the study also found that the concentration was on some requirements more than others. The study emphasized the necessity of integrating natural systems with man-made systems and encouraging comprehensive and integrated design processes in green buildings.