Örgütsel kültürün kalite yönetimi üzerindeki etkisi
Impact of organizational culture on quality management
  1. Tez No: 665497
  2. Yazar: FOAD. ELMUKHTAR. MOSBAH ABOZAID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLGA TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY) programlarının başarılı olma olasılığı, söz konusu kurumda hâkim olan örgütsel kültürün, toplam kalite yönetimi disiplininin önerdiği değerler ve temel varsayımlarla uyumlu olduğu ölçüde artmaktadır. TKY yöntemlerini hayata geçirmeyi amaçlayan kurumların, kurumun devamlılığı için öğrenmeyi temel kabul ede n bir örgütsel kültüre sahip olmaları gerekmektedir. Bir TKY girişimi, ancak uygun bir örgütsel kültür ve ortamın varlığı neticesinde başarıya ulaşacaktır. Bir kurumun başarılı olmasında örgütsel kültürün önemli bir rolü olduğu uzun süredir genel kabul görmektedir. Üst yönetimin örgütsel kültürün gelişmesine ve devamlılığına odaklanma zorunluluğu her geçen gün daha açık hale gelmektedir. Bu çalışmada; örgütsel kültür ve Toplam Kalite Yönetimi hakkında literatürde yer alan kitaplardan, makalelerden ve web sitelerinden faydalanmak suretiyle örgütsel kültürün toplam kalite yönetimi uygulamaları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmamızın neticesinde elde edilen sonuçları şu şekilde özetleyebiliriz: Sürece sadece kadınların dahil edilmesi durumunda, yüksek olan kısım %32,2'ydi ve yaş aralığı 31'den 40'a kadardı. Sürece hem erkeklerin hem de kadınların dahil edilmesi durumunda ise, erkek katılımcıların kadın katılımcılara kıyasla %57,9 oranında daha fazla yanıt verdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) programs are more likely to succeed if the prevailing organizational culture is compatible with the values and basic assumptions proposed by the toplam quality management discipline. Organizations looking to implement TQM practices need to have an organizational culture that considers learning fundamental for the survival of the organization. Only with the proper organizational culture and environment, can TQM initiatives be successfully implemented. Organizational culture has long been acknowledged to be important to the success of an organization. It is increasingly evident that top management must have an explicit focus on the development and maintenance of their organization's culture. By using the relevant literature on organizational culture and Total Quality Management (TQM) including books and journal articles and websites, this study explore the impact of organizational culture on the implementation of total quality management (TQM) in the organization. After doing the research, the results are extracted. When only females are included in the process, then the higher percentage was 32,2% and their age was from 31 to 40 years old. When both males and females are included in the process, then it is observed that males are having 57,9% higher respondents than females.