Bağlarda yaprak alma sıklığının bitki gelişimi, verim ve bazı tane özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Research of the effects of the frequency of leaf removal on plant development, the yield and some berry properties in the vineyards
  1. Tez No: 665506
  2. Yazar: HASAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SETTAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, 2020 yılı gelişme döneminde Mardin ilinin Midyat ilçesinde belirlenen bağda gerçekleştirilmiş ve denemede materyal olarak mahalli üzüm çeşitlerinden Marzone kullanılmıştır. Araştırma;“Tesadüf Blokları”deneme desenine göre 4 tekerrürlü, 4 muameleli (dönem) (0, 3, 5 ve 7 defa) ve her muamelede 5 adet olmak üzere toplamda 80 adet omca üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada; gelişme gücü birbirine yakın ve sağlıklı omcalardan 3 dönem yaprak toplanırken kontrol (şahit) asmalarından yaprak alınmamıştır. Bağda çiçeklenme sonrası ilk yaprak hasadı yapılmış, 7-10 gün arayla hasat zamanına kadar sürgün üzerinde uçtan itibaren olgun yaprağın 2/3 büyüğüne erişen 4. 5. ve 6. yaprakların tamamı toplanmış, ancak salkımların üstündeki 2 yaprak ile şekil, renk ve bütünlüğünü kaybetmiş uygunsuz yapraklar toplanmamıştır. Asmalarda tepe alma ve uç alma ise yapılmamıştır. Omcalardan yaprak almanın omca gelişimi, ürün verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek üzere, laboratuarda şırada suda çözünebilir toplam kuru madde, toplam asit, pH şıra randımanı, gelişme, verim ile ve salkım ve taneye ilişkin özellikler incelenmiştir. Eldeki verilerin değerlendirilmesine göre, yaprak alma sıklığı gelişme, ürün verimi, salkım ve bazı tane özellikleri üzerinde istatistiki olarak bir fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the vineyard determined in Midyat district of Mardin province in the development period of 2020 and Marzone , one of the local grape varieties, was used as the material in the experiment. The research was conducted on a total of 80 vines with 4 replications, 4 treatments (periods) (0, 3, 5 and 7 times) and 5 for each treatment according to the“Random Blocks”trial design. In the study, leaves were collected from healthy and close to each other and healthy vines for 3 periods, but no leaves were taken from control (witness) vines. The first leaf harvest was made after flowering in the vineyard, all the 4th, 5th and 6th leaves reaching 2/3 of the mature leaf from the tip on the shoot until the harvest time between 7-10 days were collected, but with the 2 leaves on the clusters, they lost their shape, color and integrity, unsuitable leaves were not collected. Pinching and topping on grapevines is not done. In order to determine the effects of removing leaf from vine on the development period, yield and quality of the crop, total dry matter soluble in must, total acidity, pH, must yield, growth, yield, and cluster and berry properties were studied in the laboratory. According to the evaluation of the available data, the removing leaf frequency did not make a statistical difference on development, yield, cluster and some berry characteristics.