A computational investigation of English-medium instruction lecturers' verbal classroom discourses: A comparison of Turkish and international context
Öğretim dili İngilizce olan kurumlardaki yükseköğretim elemanlarının sözlü sınıf söylemlerinin bilgisayımsal bir incelemesi: Türkiye ve uluslararası bağlamın karşılaştırması
- Tez No: 665526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yüksek öğretimi uluslararasılaştırma çabaları ile ivme kazanan“İngiliz dilinde öğretim”(İDÖ), küresel boyutta benzeri görülmemiş bir hızla büyüyor. Böylesine hızla büyüyen küresel bir olgu için bu denli bir büyüme, kilit paydaşlar için kaçınılmaz olarak bazı dil odaklı sorunları da beraberinde getirmiştir. Öğrencilerin yetersiz İngilizce yetkinlik seviyelerinden ötürü İngilizce öğretimde verilen dersleri anlama konusunda sıkıntı yaşadıkları tartışma ötesi bir gerçektir, ancak dikkate alınması gereken bir diğer husus da hiç şüphesiz yükseköğretim elemanlarının sınıf içi dil performanslarıdır. Buradan hareketle, mevcut araştırma İngiliz dilinde öğretim veren yükseköğretim elemanlarının sözlü sınıf söylemlerinin sözcüksel ve dilbilimsel analizine yönelik sınıf temelli bir araştırma üzerine tasarlanmıştır. Araştırma esas olarak hesaplamalı bir metin analiz aracı olan Coh-Metrix'ten elde edilen bir takım dilsel ve söylemsel dinamikleri (sözcüksel çeşitlilik, durum modeli ve sözdizimsel karmaşıklık) inceleyerek yükseköğretim elemanlarının sözlü sınıf söylemlerinin sözcüksel ve dilbilimsel analizlerini yapmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, yükseköğretim elemanlarının sözlü sınıf söylemlerinin yukarıda belirtilen bileşenlere göre ne ölçüde farklılaştığı sorusunu gözeterek, sözlü sınıf söylemlerini ders verdikleri akademik bölüm ve bağlam düzeyinde karşılaştırmayı da amaçlamaktadır. Söz konusu amaçları gerçekleştirmek için dünyanın çeşitli ülkelerinden İngiliz dilinde öğretim veren toplam 32 İDÖ yükseköğretim elemanı seçilmiştir. Nicel analiz sonuçlarından elde edilen bulgular, (i) Sosyal bilimlerde ders veren yükseköğretim elemanlarının Pozitif bilimlerde ders veren yükseköğretim elemanlarına kıyasla daha fazla sözcük çeşitliliği kullanarak derslerini icra ettiklerini ve (ii) yabancı ülkelerdeki yükseköğretim elemanlarının, derslerini Türk yükseköğretim elemanlarına kıyasla sözcük-sözdizimsel karmaşıklık açısından daha zor bir seviyede icra ettiklerini ortaya koymuştur. Araştırmanın bulgularına dayanarak çeşitli pedagojik çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gaining currency through the internationalization endeavors of higher education,“English-medium instruction”(EMI) is expanding at an unprecedented pace on a global scale. The exponential growth, for such a rapidly growing global phenomenon, has inextricably raised some language-oriented challenges for key stakeholders. Students' having troubles in comprehending their English-medium classes due to their insufficient levels of English proficiency is a fact beyond dispute, yet another aspect to be considered is, no doubt, classroom language performances of lecturers. To that end, the current research was designed on a classroom-based investigation into the lexical and linguistic analyses of EMI lecturers' verbal classroom discourses. It primarily aims to conduct lexical and linguistic analyses of EMI lecturers' verbal classroom discourses by examining a set of discursive dynamics (lexical diversity, situation model, and syntactic complexity) drawn from a computational text analysis tool, Coh-Metrix. Furthermore, it also aims to compare the lecturers' verbal classroom discourses at division and context level, pursuing the question of to what extent, if any, EMI lecturers' verbal classroom discourses vary in terms of the above-mentioned set of components depending on the division and context where they deliver their classes. To achieve these aims, a total of 32 EMI lecturers were selected from various EMI contexts of the world. The results of the quantitative analysis indicated that (i) the lecturers in Social Sciences delivered their classes utilizing more lexical variety compared to the lecturers in Positive Sciences, (ii) foreign EMI lecturers delivered their classes at a more lexico-syntactically complex level compared to the Turkish EMI lecturers. Several pedagogical implications were drawn based on the findings of the research.