Nöropatik ağrıda GABAerjik etkinliği modüle eden ilaçların ratlarda analjezik etkilerinin araştırılması
Investigation of analgesic effects of drugs modulating GABAergic activity in rats in neuropathic pain
- Tez No: 665552
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BAĞÇİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nöropatik ağrı; somatosensör sinir sisteminin bir lezyonundan veya hastalığından kaynaklanır. Epidemiyolojik çalışmalar nöropatik ağrının prevalansının % 6.9-10 olduğunu tahmin etmektedir. Nöropatik ağrıyı tedavi etmek için yeni tedavilere duyulan ihtiyaçlar, analjezi başarısının analizleri ile gösterilmiştir. Çalışmalar, reçeteli ilaç kullananların % 64'ünde analjezik ilaçların zaman zaman yetersiz olduğunu ve yan tesirleri nedeniyle kullanılan ilaçların % 48'inin bırakıldığını tespit etti. Bu nedenle nöropatik ağrı tedavisinde yeni ve etkin tedavi metodu geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Wister Albino cinsi erkek ratlar kullanıldı. Nöropatik ağrı modeli oluşturmak amacıyla siyatik sinir bağlama yöntemi kullanılarak, gabaerjik ilaçların antinosiseptif etkileri araştırıldı. Ratlarda siyatik sinir bağlama yöntemiyle nöropati modeli grubu, sham grubu ve tedavi grupları oluşturuldu. GABAerjik sistem üzerinde etkili olan dört farklı ajan üç farklı dozda ve farklı zaman aralıklarında uygulandı. Kullanılan ajanların antinosiseptif etkinliklerini araştırmak için hot plate ve tail flick testleri kullanıldı. Antinosiseptif etkiler % MPE değeri olarak hesaplandı. Bulgularda, baklofen tail flick ve hot plate testlerinde zamana ve doza bağımlı güçlü bir antinosiseptif etki gösterdi. Bu etki 15. dakika başladı, 60. dakikada pik noktasına ulaştı. Trans-4- aminocrotonic acid (TACA) tail flick ve hot plate testlerinde zamana ve doza bağımlı antinosiseptif etki gösterdi. Bu etki 15. dakika başladı 60. dakikada pik noktasına ulaştı. CL 966 tail flick ve hot plate testlerinde zamana ve doza bağımlı güçlü bir antinosiseptif etki gösterdi. Bu etki 4, 8. ve 16 mg da 15. dakikada başladı, 8 ve 16 mg dozlarında, 60. dakikada pik noktasına ulaştı. Vigabatrin, tail flick ve hot plate testlerinde zamana ve doza bağımlı güçlü bir antinosiseptif etki gösterdi. Bu etki her üç dozda 15. dakika başladı, 80 mg dozda 60. dakikada pik noktasına ulaştı. Nöropatik ağrı meydana getirilen sıçanlarda gabaerjik sistem üzerinden kullanılan tüm ilaçlarımız etkin oldu. En etkili bulunan ajan GABA b agonisti baklofen oldu.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain; ıt is caused by a lesion or disease of the somatosensory nervous system. Epidemiological studies estimate the prevalence of neuropathic pain to be 6.9-10%. The need for new treatments to treat neuropathic pain has been demonstrated by analysis of analgesia success. Studies found that 64% of prescription drug users were occasionally inadequate of analgesic medications, and 48 % were discontinued due to side effects. Therefore, it is aimed to develop a new and effective treatment method in neuropathic pain treatment. Wistar Albino rats were used in our study. In order to create a neuropathic pain model, the sciatic nerve ligation method was used and the antinociceptive effects of gabaergic drugs were investigated. The neuropathy model group, the sham group, and the control group were formed using the sciatic nerve ligation method in rats. Four different agents effective on the GABAergic system were applied in three different doses and at different time intervals. Hot plate and tail flick tests were used to investigate the antinociceptive effects of the agents used. Antisociceptive effects were calculated as% MPE value. In the findings, baclofen showed a potent antinociceptive effect dependent on both time and dose in tail flick and hot plate tests. This effect started in the 15th minute and reached its peak in the 60th minute. Trans-4-aminocrotonic acid (TACA) showed both time and dose dependent antinociceptive effect in tail flick and hot plate tests. This effect started in the 15th minute and reached its peak in the 60th minute. CL 966 showed a both strong time and dose dependent antinociceptive effect in tail flick and hot plate tests. This effect began at the 15th minute at 4, 8 and 16 mg, and reached its peak at the 60th minute at 8 and 16 mg. Vigabatrin showed both a strong time and dose dependent antinociceptive effect in tail flick and hot plate tests. This effect started in the 15th minute with all three doses and reached its peak in the 60th minute at the dose of 80 mg/kg. As a result, all of our drugs used through the gabaergic system were effective in rats with neuropathic pain. The most effective agent was GABA b agonist Baclofen