Nöropatik ağrıda invaziv ve non-invaziv tedavi yaklaşımlarının karşılaştırılması
Comparison of invasive and non invasive treatment approaches in neuropathic pain
- Tez No: 303149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nöropatik ağrılı hastalar ağrı kliniklerine başvuran hastaların %30-50'sini oluşturmaktadır. Nöropatik ağrı tedavisi, klasik analjeziklerin ve tedavi yöntemlerinin sıklıkla yetersiz kaldığı, interdisipliner yaklaşımın gerektiği, zor bir klinik durumdur. Nöropatik ağrı genellikle tedaviye dirençlidir ve klinisyenler sıklıkla ilaç kombinasyonlarına ve bazen de invaziv girişimlere başvururlar. Çalışmamızda nöropatik ağrılı hastalarda invaziv ve non-invaziv yöntemlerinin etkinliğini, tedavi başlangıcı, tedavinin 1. ayı, 3. ayı ve 6. ayındaki VAS skorlarını karşılaştırarak ölçmeyi amaçladık. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D. Algoloji bölümüne 2005-2008 yılları arasında başvuran, nöropatik ağrı tanısı alan, invaziv ve non-invaziv olarak tedavi edilen, 15 yaş üstü 127 hasta dahil edilmiştir. Grup1: Non-invaziv grubu (n: 76): Egzersiz, psikoterapi, gibi non-farmakolojik ve trisiklik antidepresanlar, antikonvülsanlar, SSRI, topikal ve I.V. lidokain, opioidler, kanabinoidler, NSAI, NMDA reseptör antagonistleri gibi farmakolojik yöntemlerle tedavi edilen hastaları kapsamaktadır. Grup 2: İnvaziv grubu (n: 51): Lokal anestezik ve kortikosteroidlerin epidural veya perinöral enjeksiyonları, epidural intratekal ilaç uygulama sistemlerinin implantasyonu, nöral ablativ yöntemlerle (gasser ganglionuna gliserol enjeksiyonu veya gamma knife cerrahisi) tedavi edilen hastaları kapsamaktadır. Gruplar arasında yaş ortalaması açısından anlamlı fark bulunmadı (p: 0,514). Her iki gruptaki hasta cinsiyetleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p: 0,565) Takip zamanları içerisinde VAS düzeylerinin gruplara göre dağılımı göz önüne alındığında medikal ve invaziv grupların arasında herhangi bir zaman diliminde istatistiki açıdan anlamlı fark bulunmazken (p?0,01), medikal ve invaziv gruplarının kendi içerisinde, tedavinin başlangıcından 2. yıla kadar bütün zaman aralıklarında anlamlı fark bulundu (p?0,01). Medikal tedavi grubu vas düzeyleri, bütün zaman aralıkları göz önüne alındığında başlangıca göre azalmaktadır. Bütün zaman aralıkları arasında anlamlı fark mevcuttur (p?0,001) İnvaziv tedavi grubu VAS düzeyleri, bütün zaman aralıkları göz önüne alındığında başlangıca göre azalmaktadır. Ayrıca bütün zaman aralıkları arasında istatistiki açıdan anlamlı fark mevcuttur (p?0,001). Çalışmamızın sonucu, ağrı ile ilişkili analjezik etki gösteren farmakolojik seçeneklerin ve invaziv yöntemlerin tek başlarına doğru endikasyon konularak ya da multidisipliner şekilde kombine edilerek, nöropatik ağrıyı hafifletme, işlevsellik ve yaşam kalitesini iyileştirmede temel olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Patients with neuropathic pain account for 30-50% of the patients referring to pain clinics. The treatment of neuropathic pain is a difficult clinical situation in which classical analgesics and treatment methods remain inadequate and which requires interdisciplinary treatment. Neuropathic pain is ussually refractory to treatment and clinicians frequantly use drug combinations and sometimes invasive interventions. The aim of the present study was to measure the efficacy of invasive and non invasive methods in patients with neuropathic pain by comparing VAS scores at the baseline, of treatment, at 1st month, 2nd month and 6th month. 127 patients older than 15 who referred to algology section of Hacettepe University Faculty of Medicine Anesthesiology and Reanimation Department between 2005-2008 and who underwent treatment with invasive and non invasive methods were included in the study. . Group1: Non-invasive group (n: 76) includes patients undergoing treatment with non_pharmacological methods such as exercise and psychotherpay and pharmacological methods such as tricyclic antidepressants,anticonvulsants , SSRI, topical and ve I.V. lidocain, opioids, canabinoids, NSAI, and NMDA receptor antagonists. . Group 2: İnvasive group (n: 51): includes patients who underwent treatment with epidural or perineural injections of local anesthetics and corticosteroids, implantation of epidural intrathecal drug administration systems, and neural ablative systems ( glicerol injection to gasser ganglion or gamma knife treatment) . There was no significant difference between groups in terms of mean age. (p: 0,514). and sex (p: 0,565) In the distribution of VAS levels according to group during follow up period, there was no statistically significant difference between medical and invasive groups at any time interval (p?0,01), while significant intragroup differences were found in both groups at all time intervals from the baseline to 2nd year. (p?0,01).In medical treatment group, VAS levels decreased compared to baseline in all time intervals. There was significant difference between all time intervals (p?0,001) In Invasive treatment group VAS levels decreased compared to baseline an all time intervals. . In addition, there was significant difference between all time intervals. (p?0,001). Results of the present study indicate that pharmacological options exerting analgesic effect on pain and invasive methods are essential in relieving in neuropathic pain and improving functionality and quality of life by themselves with proper indications or in combination