Manyetik rezonans görüntüleme ile ameliyat öncesi haritalanması yapılan perianal fistül hastalarında erken dönem cerrahi sonuçlar
Early surgery results in patients with perianal fistula observed by magnetic resonance imaging pre surgery
- Tez No: 665556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Bu çalışmada; rutin olarak MRIdeğerlendirilmesi yapılmış anal fistül hastalarında, fistülotomi veya seton tatbiki ile yapılan cerrahinin erken dönem sonuçlarını ve MRI değerlendirilmesinin fistül haritalandırılmasındaki tanı değerini intraoperatif bulgular ile karşılaştırarak ortaya koymayı amaçladık. Materyal-Metod: Bu çalışmada, Aralık 2015 ile Aralık 2020 tarihleri arasından K.T.Ü. Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde perianal fistül nedeni ile ameliyat edilen 145 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hastaların ameliyat öncesi anal kanala yönelik Alt Abdomen MRI ile görüntülemeleri yapıldı, fistül haritası çıkartıldı.HastalarParks ve St. James Üniversitesi Hastanesi Sınıflamalarına göre sınıflandırıldı.Çalışmaya dâhil edilen tüm hastalara ameliyat tekniği olarak fistülotomi ve seton cerrahilerinden biri uygulandı.Seton tatbikinde ipek ip kullanılmıştır. Hastalar basit ve kompleks fistül şeklinde gruplandırıldı ve bu gruplardaki nüks ve inkontinans oranları incelendi. Bulgular:Çalışmaya toplamda 111 hasta dâhil edildi. Hastaların 87'si (%78) erkek, 24'ü (%22) kadın idi. Olguların yaş dağılımı 19-83 arasında olup yaş ortalaması 45.06 idi.HastalarınMRI'a göre Parks sınıflaması yapıldığında; 70 hastada (%63) intersfinkterik, 33 hastada (%29,7) transsfinkterik, 8 hastada (%6) suprasfinkterik fistül saptandı. Çalışmamızda ekstrasfinkterik fistül saptanmadı.Olguların 63'üne (%57) fistülotomi, 48'ine (%43) seton tatbiki yapıldı. Genel toplamda; fistülotomi cerrahisi yapılan 63 basit fistül hastasının 6'sında (%9) inkontinans, 4'ünde (%6) rekürrens gelişti. Seton cerrahisi yapılan 48 kompleks fistül hastasının 5'inde (%10) inkontinans ve 5'inde (%10) rekürrens gelişti. Sonuç:Sonuç olarak, fistül cerrahisi ameliyatına girmeden önce MRI ile fistül traktının haritalanarak fistülün tam olarak tiplendirilmesi cerrahi stratejiye katkı sağlamakla birlikte, operasyon esnasındaki bulgular ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Perianal fistulas are an important cause of morbidity. If the appropriate surgical technique is not used, the disease may reccur. In this study, we aimed to determine the early results of fıstulotomy and seton surgery in anal fistula patients and to find the diagnostic value of MRI by comparing surgical findings with MRI. Matherial and methods: In this study, 145 patients operated for perianal fistula in K.T.U. Faculty of Medicine Farabi Hastanesi General Surgery Clinic between January 2015 and January 2020. All patients were imaged with Lower abdomen MRI before surgery. Lower abdomen MRI was used in the follow-up of the patients. Our surgical techniques were fistulotomy and seton surgeries. The followed-up was done for at least 5 months. Findings: A total of 111 patients were included in the study. 87 of the patients (78%) were male and 24 (22%) were female. The age distribution of the cases was between 19-83 and the mean age was 45.06. According to Parks classification in this study; 70 patients (63%) had intersphincteric, 33 patients (%29,7) had transsphincteric, and 8 patients (6%) had suprasphincteric fistulae. No extrasphincteric fistula was found in ourstudy. Results: Consequently, it is necessary to determine the type of fistula by MRI before surgery. Patients should be carefully informed about possible incontinence and recurrence complications. The limitation of this study is that it was conducted in a single center and reflects short term results.