Farklı kükürt dozlarının çörek otunda (Nigella sativa L.) verim ve verim ögelerine etkileri
The effects of different sulphur levels on yield and yield components of black cumin (Nigella sativa L.)
- Tez No: 665559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Deneme, 2019 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'ne ait deneme tarlasında gerçekleştirilmiştir. Denemede farklı kükürt dozlarının çörek otu (Nigella sativa L.) bitkisinde verim ve verim ögelerine etkilerinin incelenmektedir. Tarla denemesi tesadüf blokları deneme düzenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede kükürtlü gübreleme yapılmış olup, kaynak olarak amonyum sülfat kullanılmıştır. Kükürtlü gübrenin 0, 10, 20, 30 kg/ha olarak dozları kullanılmış ve her parselde sıra arası 30 cm tutulmuş, her parsel 4 sıradan oluşturulmuştur. Parseller 4,8 m2'dir. Araştırma sonuçları, bitki boyu 41.09-45.79 cm, dal sayısı 3.92-5.18 adet/bitki, kapsül sayısı 4.82-5.64 adet/bitki, kapsüldeki tane sayısı 69.77-8.21 adet/kapsül, kapsüldeki tohum ağırlığı 0.23-0.26 g/kapsül, bin tohum ağırlığı 2.69-2.80 g, tohum verimi 97.60-117.36 kg/da, yağ oranı %40.10-42.67, protein oranı %14.79-18.00 arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre Ankara iklim koşullarında Çameli çeşidi Çörek otu (Nigella sativa L.) bitkisinde incelenen verim özellikleri açısından en yüksek verimlerin elde edildiği ve uygulanması en uygun olacak kükürt dozunun, 10 kg/ha olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, was conducted in experimental field of Ankara University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2019. The project objective is to analyze the effects of different sulphur levels on yield and yield components of black cumin (Nigella sativa L.). The experimental design of the research is block design with three replications. The main technique of experiment is sulphur fertilization, which amonium sulphate is the primary source. Different sulphur doses (0,10, 20,30 kg/ha) are used and row space between each plot is fixed 30 cm, each parcel are made of 4 rows. Plots are 4,8 m2. According to research results, the values of experiment varies between these: 41.09-45.79 cm for plant height, 3.92-5.18 unit/plant for primary branches of plant, 4.82-5.64 unit/plant for the number of capsules, 69.77-8.21 unit/capsule for number of seed per capsule, 0.23-0.26 g/capsule for seed weight per capsule, 2.69-2.80 g for thousand seed weight, 97.60-117.36 kg/da for seed yield, %40.10-42.67 for oil ratio and %14.79-18.00 for protein rate. According to the results, the optimal sulphur grade is 10 kg/ha to obtain highest yield for Çameli type black cummin (Nigella sativa L.) in the climatic conditions of Ankara.