Kombine intravitreal bevacizumab ve grid lazer tedavisinin diyabetik maküler ödemde etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy of combined intravitreal bevacizumab and grid lazer treatment on diabetic macular edema
  1. Tez No: 665574
  2. Yazar: ÇETİN AKPOLAT
  3. Danışmanlar: UZMAN BURAK ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kombine intravitreal bevacizumab enjeksiyonu ve grid lazer fotokoagülasyonu tedavisinin diyabetik maküler ödemde etkinliğini retrospektif olarak araştırmak. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmada, diyabetik maküler ödemi olan hastalara tek doz intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulandı ve dört hafta sonra da grid lazer fotokoagülasyonu yapıldı. Tedavi öncesi ve lazer tedavisi sonrası 1. ve 3. aylarda, tüm gözlerin optik koherans tomografisi çekildi ve detaylı oküler muayeneleri yapıldı. Çalışmada, santral maküler kalınlık, maküler hacim ve düzeltilmiş en iyi görme keskinliği parametrelerinin tedavi öncesi ve sonrasındaki değişimleri gözlemlendi. Göz içi basıncındaki değişimler ve oluşabilecek komplikasyonlar da değerlendirilmeye tabi tutuldu. İstatiksel analizler, SPSS 16.0 versiyonu yardımıyla“eşleştirilmiş iki grup arasındaki farkların testi”(Paired- Samples“t”test) ve GraphPad Prism 5 V.5.04 (GraphPad Software, La Jolla, California, USA) kullanılarak yapıldı. P ˂ 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Kombine tedavi sonrası, görme keskinliğinde iyileşme sağlandı ve santral maküler kalınlık ortalamasında 96.91 (% 24.94) mikronluk bir azalma meydana geldi. Kombine tedavi sonrası santral maküler kalınlık, maküler hacim ve düzeltilmiş en iyi görme keskinliği ortalamalarındaki değişiklikler istatiksel olarak anlamlı bulundu (p ˂ 0.05). Göz içi basıncı ortalamasında anlamlı bir değişiklik saptanmadı (p = 0.95). İntravitreal enjeksiyon veya lazer fotokoagülasyona bağlı komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Kombine intravitreal bevacizumab enjeksiyonu ve grid lazer fotokoagülasyonu tedavisinin diyabetik maküler ödemli hastalarda santral maküler kalınlık ve maküla hacminde azalma, görme keskinliğinde iyileşme sağladığı gözlemlendi. Dolayısıyla kombine intravitreal bevacizumab enjeksiyonu ve grid lazer fotokoagülasyonu diyabetik maküler ödemde ilk tedavi seçeneği olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy of combined treatment of intravitreal bevacizumab injection followed by grid laser photocoagulation in patients with diabetic macular edema Materials and Methods: Patients with diabetic macular edema received single dose intravitreal bevacizumab injection and followed by grid laser photocoagulation treatment four weeks later in the retrospectively conducted study. All eyes had underwent a complete ophthalmic examination including optical coherence tomography at baseline and at first and third month after laser treatment. The changes between outcome and baseline measurements in central macular thickness, macular cube volume and best-corrected visual acuity were observed. The changes in intraocular pressure and any reported complication were also evaluated. Statistical analyzes were performed using SPSS version 16.0 and paired-samples“t”test and GraphPad Prism 5 V.5.04 (GraphPad Software, La Jolla, California, USA). A p value less than 0.05 was considered statistically significant. Results: After the combined therapy the reduction in the mean of central macular thickness was 96.91 μm (24.94 %) with a corresponding improvement in best- corrected visual acuity. The reduction in the mean of central macular thickness and the improvement in the mean of best-corrected visual acuity were statistically significant (p ˂ 0.05). There was no significant changes in the mean of IOP (p = 0.95). No complication related to the intravitreal injection or laser photocoagulation was reported in the treated eyes. Conclusion: Combined therapy with intravitreal bevacizumab injection and sequential grid laser photocoagulation appeared to be effective in reducing central macular thickness and cube volume and improving visual acuity. A combination of intravitreal bevacizumab injection and sequential grid laser photocoagulation could be used as an initial treatment of diabetic macular edema.