Çalışanların iş güvenliği farkındalıkları ile iş motivasyonunun güvenli davranış üzerine etkisi: Giresun ilinde bir uygulama
The effect of employees 'work safety awareness and job motivation on safe behavior: An application in Giresun
  1. Tez No: 665645
  2. Yazar: GAMZE BORLU BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS KAYTAZ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş hayatında karşılaşılan en büyük problemlerden biri kuşkusuz iş kazalarıdır. Yapılan araştırmalar iş kazalarının %98'lik diliminin önlenebilir olduğunu göstermektedir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının temelini oluşturan çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile iş güvenliği farkındalıklarının artırılması, iş kazalarının da önlenmesinde anahtar rol oynayacaktır. Bu tez çalışması kapsamında, imalat sektörü çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının ve iş motivasyonlarının güvenli davranışları üzerindeki etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırma Giresun ili imalat sektörü konveyör fabrikasında görev alan çalışanlarla yürütülmüş olup yargısal örnekleme yöntemiyle 91 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu 4 bölümden ve 38 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçları SPSS 22.0 programında analiz edilmiş, frekans tablolarından, faktör analizinden, güvenilirlik testlerinden ve regresyon analiz sonuçlarından elde edilen bulgular yorumlanarak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems encountered in business life is undoubtedly occupational accidents. Studies show that 98% of work accidents are preventable. Increasing occupational safety awareness with the occupational health and safety training of employees, which form the basis of occupational health and safety practices, will play a key role in preventing occupational accidents. Within the scope of this thesis, it is aimed to reveal the effect of occupational health and safety awareness and work motivation of manufacturing sector employees on their safe behavior. The research was carried out with employees working in the manufacturing sector conveyor factory in Giresun province, and 91 people were reached with the judicial sampling method. Questionnaire method was used as a data collection tool in the study. The questionnaire form consists of 4 parts and 38 questions. The results of the study were analyzed in the SPSS 22.0 program, the findings obtained from frequency tables, factor analysis, reliability tests and regression analysis results were interpreted and solution suggestions were presented.