Çok tehlikeli sınıfta yer alan çimento sektöründeki bir işyerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ile güvenli davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between occupational health and safety awareness and safe behavior of employees in a workplace in the cement industry, which is in the very dangerous class
  1. Tez No: 844206
  2. Yazar: HAKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA ÇITIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Çok tehlikeli sınıftaki iş yerleri tehlike boyutu ve riskler açısından diğer çalışma ortamlarına göre daha kritik seviyededir. Bu işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan çalışmaların teknik olarak analiz edilerek eksikliklerin giderilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının arttırılması ve güvenli davranış geliştirilmesi ile potansiyel tehlikelerin önüne geçilmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi açısından önemli katkılar sağlayacaktır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, çok tehlikeli sınıfta yer alan çimento sektöründeki bir işyerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ile güvenli davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma 15 Mart – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında Tokat ilindeki çok tehlikeli sınıfta yer alan çimento sektöründeki bir işyerinde çalışanlarda yürütülmüştür. Çalışmanın evreni Tokat ilindeki çok tehlikeli sınıfta yer alan çimento sektöründeki tüm işyerlerindeki çalışanlardan oluşmaktadır. Bu çalışma rastgele seçilen çok tehlikeli sınıfta yer alan ve çimento üretim sektöründe faaliyet gösteren bir entegre çimento fabrikası çalışanlarında yürütülmüştür. Çalışmanın yürütüldüğü dönemde tesis bünyesinde sahada aktif olarak çalışanlar ile yönetim ve idari personel olmak üzere toplam 157 çalışanın tamamına ulaşılması hedeflenmiş olup çalışma sonunda 145 çalışana ait veriler analize dahil edilmiştir. Çalışanların çalıştıkları birimlere gidilerek çalışmanın amacı hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra katılmak için onam veren tüm gönüllü çalışanlara yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalık düzeyi ile güvenli davranışlarını değerlendirmek amacıyla“İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalığı Ölçeği”ile“Güvenli Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Version 20.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı veriler sayı (n), yüzde (%) ve ortalama±standart sapmaları ile gösterilmiştir. Gruplar arası karşılaştırılmalarda Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose : Workplaces in the very dangerous class are at a more critical level than other working environments in terms of danger level and risks. Technically analyzing the studies done on occupational health and safety in these workplaces and taking the necessary precautions to eliminate the deficiencies, preventing potential dangers by increasing occupational health and safety awareness and developing safe behavior among employees, will make significant contributions to the prevention of work accidents and occupational diseases. In this context, the aim of the study is to evaluate the relationship between occupational health and safety awareness and safe behaviors of employees in a very dangerous workplace. Materials and Methods : This cross-sectional and descriptive study was conducted between 15 March and 30 June 2022 among employees in a very dangerous class workplace in cement sector in Tokat province. The universe of the study consists of employees in all workplaces in the very dangerous class in cement sector in Tokat province. This study was conducted on randomly selected employees of an integrated cement factory operating in the cement production sector, which is in the very dangerous class. During the period when the study was conducted, it was aimed to reach all 157 employees within the facility, including both those actively working in the field and management and administrative personnel, and at the end of the study, data of 145 employees were included in the analysis. After informing the employees about the purpose of the study by visiting the units where they work, a survey was administered to all volunteer employees who gave their consent to participate, via face-to-face interview.“Occupational Health and Safety Awareness Scale”and“Safe Behavior Scale”were used to evaluate the employees' occupational health and safety awareness level and safe behavior. The data were evaluated using IBM SPSS Statistics Version 20.0 statistical package program. In the statistical analysis of the data, descriptive data are shown as number (n), percentage (%) and mean±standard deviations. Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Kruskal Wallis Analysis of Variance were used for comparisons between groups. Pearson Correlation Analysis was used to evaluate the relationship between scales.