Konaklama işletmelerinin kat hizmetleri biriminde çalışanların güvenlik iklimi algısı ile iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı üzerine bir araştırma
A research on the safety climate perception and occupational health and safety awareness of the employees in housekeeping unit of accommodation businesses
  1. Tez No: 787639
  2. Yazar: EFE TEPEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÖZDEMİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinin kat hizmetleri biriminde çalışanların güvenlik iklimi algısı ile iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının incelenmesidir. Aynı zamanda güvenlik iklimi algısı ile iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ilişkisi irdelenmiştir. Çalışmanın ana kütlesini Antalya ilinde faaliyet gösteren 24 otel işletmesinin kat hizmetleri biriminde çalışanlar oluşturmuşlardır. Çalışmanın verileri Haziran-Eylül 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada güvenlik iklimi ölçeği ile iş sağlığı ve güvenliği farkındalık ölçekleri kullanılmıştır. Türen vd., (2014) tarafından geliştirilmiş, Cronbach Alpha katsayısı 0,939 olan 14 maddelik bir güvenlik iklimi ölçeği kullanılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği farkındalığını belirlemeye yönelik sorular ise, Pehlivan (2016) tarafından geliştirilmiş Cronbach Alpha katsayısı 0,792 olan 20 maddelik bir ölçekten yararlanarak oluşturulmuştur. Veriler, bilgisayar ortamında frekans ve yüzde analizleri, normal dağılım göstermediği için nonparametrik testler kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların güvenlik iklimi algısı ile iş sağlığı ve güvenlik farkındalıkları yüksek düzeyde bulunmuştur. Güvenlik iklimi puanları ile iş sağlığı ve güvenliği farkındalık puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Güvenlik iklimi puan ortalamalarında yaş, iş tecrübesi, iş yerindeki çalışma yılı bakımından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği puan ortalamalarında ise, yaş, öğrenim durumu, iş tecrübesi, görev yeri ve çalışma şekli değişkenleri bakımından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the safety climate perception and occupational health and safety awareness of the employees in the housekeeping units of the accommodation businesses. At the same time, the relationship between the perception of safety climate and occupational health and safety was examined. The main body of the study consisted of employees in the housekeeping units of 24 hotel businesses operating in Antalya. The data of the research were collected between June and September 2021. Safety climate scale and occupational health and safety awareness scales were used in research. A 14-item safety climate scale with a Cronbach Alpha coefficient of 0.939 developed by Türen et al. (2014) was used. Occupational health and safety awareness scale is a 20-item scale which is developed by Pehlivan (2016) with a Cronbach Alpha coefficient of 0.792. The datas were evaluated by using non-parametric tests because the frequency and percentage analyzes of the datas did not show normal distribution in electronic environment. The statistical error level was taken as 0.05. As a result of the research, the safety climate perception and occupational health and safety awareness of the participants were found to be high. A low-level positive and significant relationship was found between safety climate scores and awareness scores of occupational health and safety. Significant differences were found in the mean safety climate score in terms of age, work experience, and years of work at the workplace. In the mean scores of occupational health and safety, significant differences were found in terms of age, education level, work experience, place of duty and working style.