Knowledge, attitude, and practice towards breast cancer, risk factors, and screening among iraqi women
Iraklı kadınların meme kanseri, risk faktörleri ve taramaya yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları
- Tez No: 665649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmanın amacı, Iraklı kadınların meme kanseri ve taramaya yönelik bilgilerini, tutumlarını, uygulamalarını değerlendirmek ve Arap kültürüne özgü engellerin kadınların meme kanseri taramasına katılımı üzerindeki etkisini açıklamaktır. 1066 Iraklı kadın çalışmaya dahil edildi. Veriler, kadınların sosyo-demografik özelliklerini, meme kanseri, risk faktörleri ve tarama yöntemleri hakkındaki bilgilerini, kadınların tarama uygulamaları ile Arap kültürüne özgü meme kanseri önündeki engelleri (ACSB) içeren dört anket aracılığıyla toplandı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ve lojistik regresyon analizi kullanılarak analiz edildi. Araştırmada kadınların %46, 1'inin KKMM hakkında bilgisi olduğu, çoğunluğun KKMM yi doktordan öğrendiği (% 77, 2) bulundu. Kadınların % 58.1'i KKMM yapmamıştı. Iraklı kadınların % 43,9'u KMM'sini duymuş ancak, % 62,5'i KMM'sini yapmamıştı. Kadınların % 43, 2'si mamografi hakkında bilgi sahibi iken, % 64,9'u mamografi yaptırmamıştı. BSE, CBE ve mamografi hakkındaki bilgilerin çoğu sağlık profesyonelleriydi. KKMM, KMM ve mamografi yapılmamasının en yaygın nedeni“meme şikayeti olmaması”idi. Yaş, meme kanseri, risk faktörleri ve taramaya yönelik bilgi durumu, maruz kalma engelleri (OR = .545, CI = .440-¬.674), çevre engelleri (OR = .571, CI = .464 - .703), huzursuzluk engelleri (OR = .736, CI = .557-.974) ile kadınların KKMM uygulaması arasında anlamlı ilişki belirlendi. Yine, maruz kalma engelleri (OR = .553, CI = .447-.684) ve çevre engelleri (OR = .585.553, CI = .474 -.722) kadınların KMM yapmamalarının, maruz kalma engelleri (OR = .324; CI = .251-.419), çevre engelleri (OR = .636, CI = .500 -.809) ve huzursuzluk engelleri (OR = .644, CI = .464 -.893) ise mamografi yaptırmanın belirleyici faktörleri idi. Meme kanseri ve taramayla ilgili bilgilerin yayılması için sağlık uzmanları tarafından yönetilen medya ile kültürel açıdan duyarlı eğitim kampanyaların düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive, cross-sectional exploratory study is to assess Iraqi women's knowledge, attitude, practice towards breast cancer and screening, and to explain the influence of the Arab culture specific barriers on women's participation in breast cancer screening. 1066 Iraqi women have taken part in the study. Data were collected through the four instruments which determine the socio-demographic characteristics of the women survey, and the women's knowledge about breast cancer, risk factors and breast cancer screening survey, the women's breast cancer screening practices, and Arab culture-specific barriers to breast cancer questionnaire (ACSB). The data were analyzed by using descriptive statistics, and Logistic regression analysis. The statistical significance was set at 0.05 for all analyses. In the study, it was found that 46.1% of women had information about BSE and majority source about performing BSE were doctors (77.2%). 58.1% of them did not practice BSE. 43.9% of Iraqi women heard about CBE. 62.5% of them did not had CBE. 43.2% of women had information about mammography, but 64.9% of them have not had mammography. The majority source of information about BSE, CBE, and mammography were health care providers. The most common reason was“not having a breast complaint”for not doing BSE, CBE, and mammography. There was a significant relationship between age, knowledge of BC, risk factors, BCS, and exposure barriers (OR=.545, CI=.440- .674), environment barriers (OR=.571, CI=.464 - .703), uneasiness barriers (OR=.736, CI=.557-.974) and BSE practice. In addition, exposure barriers (OR=.553, CI=.447-.684), and environment barriers (OR=.585, CI=.474 -.722) were predictors to undergo CBE. Exposure barriers (OR=.324; CI=.251-.419), environment barriers (OR=.636, CI=.500 -.809), and uneasiness barriers (OR=.644, CI=.464-.893) were predictors for undergoing mammography. We recommend organizing culturally sensitive educational campaigns with the help of media, led by healthcare professionals for spreading information about breast cancer and screening.