Kafatası geçişli elektriksel beyin uyarımında kipleme teknikleri
Modulation techniques in transcranial electrical brain stimulation
- Tez No: 665652
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Beynin kafatası dışından elektriksel olarak uyarılması, nörofizyolojik araştırmalarda, bilişsel sinirbilimde, nörolojik hastalıkların sağaltımında kullanılabilecek kolay erişilir, basit ve kullanışlı bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Beyin dokusundan geçen akımın nöronal ateşlemeyi kolaylaştırıp zorlaştırabilecek elektrik alanı oluşturabilmesine dayandırılan bu yöntem iyileştirilebilir ve uygulamaları sınanabilir olduğu için bir araştırma programı kurgulanmıştır. Değişik akım kipleme tekniklerini kullanabilmek için modüle edilmiş elektriksel beyin uyarıcıları tasarlanmıştır. Bu uyarıcı aygıtlarla atılganlık ölçümleri, bellek araştırmaları, ağrı ve duyu modülasyonu, epilepsi sağaltımı araştırmaları yapılmıştır. Bu araştırma çalışmalarının özgün katkısı, uyarım tekniği olarak genliği modüle edilmiş doğru akım kullanmak, bunu sağlayacak aygıtlar tasarlamak, deneysel araştırmalarda kanıtları güçlendirecek sahte uyarım denetimcisi geliştirmek olmuştur. Klinik ve temel araştırmalarda olumlu sonuçlarla birlikte, yararlılığı sorgulanabilecek, başarısız sonuçlar da gösterilmiştir. Kiplemeli beyin uyarımının literatürdeki benzer araştırmalardan farkı gösterilmiş, ancak kafatası geçişli uyarım tekniklerinin geliştirilmiş deneysel kurgular, kanıtlanabilir hipotezler ve geniş katılımlı çalışmalarla sınanması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Noninvasive transcranial electrical stimulation of the brain is accepted as a simple, useful, and affordable method in neurophysiology research, cognitive neuroscience and treatment of neurological diseases. Current flowing through the brain generates an electric field that is enough to increase or decrease the excitability of the tissue. We have decided to improve and test applications of this method and started a research program for this purpose. In order to be able to test our hypothesis about the improvement of the method through novel modulation techniques, we have designed modulated transcranial direct current stimulators. We have used those devices in our research at makeLab to question the effectiveness of modulation techniques in impulsiveness, memory research, pain and perception, and epilepsy treatment. Original contribution of our research activities to the scientific literature is to use the amplitude modulated direct current for transcranial brain stimulation, to design and build devices for that purpose, developing and building a sham generation and coding-decoding system in order to improve the statistical reliability of analysis and experimental setup. In addition to the positive results in neurophysiology and clinical neurology research, we have ended with failed experiments and questionable results which we shared with the scientific community. We demonstrated the differences of modulated transcranial electrical stimulation applications with reference to the similar research reported in the scientific literature and concluded with a suggestion that requires testing of transcranial stimulation techniques with improved experimental protocols, provable hypothesis and wider participation.