ST segment yükselmesiz miyokart enfarktüsü tanısıyla hastaneye yatırılan 75 yaş ve üzeri hastalarda güncel tedavi kılavuzlarına uyum ve kardiyovasküler sonlanımlar üzerine etkisi
Compliance with current treatment guidelines and its effect on cardiovascular outcomes in patients age 75 years and over that were investigated in the hospital with the diagnosis of myocardial infarctus without st segment elevation
  1. Tez No: 665678
  2. Yazar: BETÜL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Çalışmalar, ST segment yükselmesiz miyokart enfarktüsünde uzun dönemde mortaliteyi azaltma açısından invaziv yaklaşımın noninvaziv yaklaşıma üstünlüğünü göstermiştir fakat birçok çalışmada yaşlı hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Biz bu çalışmada 75 yaş ve üzeri ST segment yükselmesiz miyokart enfarktüsü hastalarında invaziv ve noninvaziv yaklaşımın uzun dönemde reenfarkt, kalp yetmezliği ile hastaneye yatış, kardiyak ve toplam mortalite üzerine olan etkisini araştırdık. Metod:Çalışmaya 75 yaş ve üzeri NSTEMI tanısı koyulmuş 846 hasta alındı. Hastane içi invaziv yaklaşım, yatış süresinde gerçekleştirilen KAG olarak tanımlandı (1). Takip süresinin ortalaması 24 ay olup hastaların ölüm durumuna göre bu süre en kısa 0.5 ay, en uzun 40 aydır. Primer sonlanım noktası; ölüm, taburculuk sonrası takipte reenfarkt ve hastane yatışı gerektiren kalp yetersizliği olarak tanımlandı. Bulgular: NSTEMI tanısı alıp koroner anjiografi uygulanan hastalarda uzun dönem takip sonuçlarında reenfarkt, KKY ile internasyon, ölüm ve bunların kompozit sonlanımı KAG yapılmayan grupta daha fazla saptandı. Hastane içi ve uzun dönem takipteki mortalitenin toplamına bakıldığında ise, KAG yapılmayan hastaların daha fazla öldüğü saptandı. Revaskülarizasyonun etkisini araştırmak için de KAG yapılan hastalar revaskülarize edilenler ve edilmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Ölüm ve ölümün sebebi olarak kardiyak ölüm revaskülarize edilen grupta daha az bulunurken, non-kardiyak sebeplere bağlı ölümde ise (pnömoni, travma, İ-SVO, kanama vs.) iki grup arasında fark saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada 75 yaş ve üzeri NSTEMI hasta grubunda koroner anjiografinin ve revaskülarizasyonun mortaliteye etkisini araştırmayı amaçladık. Koroner anjiografinin ve revaskülarizasyonun, bu hasta grubunda hem kardiyak hem de toplam mortaliteyi azalttığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Introduction: Studies have shown that the invasive approach is superior to non-invasive approach in reducing long-term mortality in non-ST segment elevation myocardial infarction, but many studies excluded elderly patients. In this study, we investigated the effect of invasive and non-invasive approach on long-term re-infarction, heart failure, hospitalization, cardiac and total mortality in patients with non-ST segment elevation myocardial infarction at the age of 75 years. Method: The study included 846 patients aged 75 years and older with a diagnosis of NSTEMI. In-hospital invasive approach was defined as CAG performed during hospitalization (72). The average follow-up period is 24 months, depending on the death status of the patients, this period is the shortest 0.5 months and the longest 40 months. Primary endpointwas defined as death, reinfarction in the post-discharge follow-up and heart failure requiring hospitalization. Results: In the long-term follow-up results of patients diagnosed with NSTEMI and underwent coronary angiography, reinfarction, CHF intervention, death and their composite outcome were found to be higher in the group without CAG. Considering the total mortality in hospital and long-term follow-up, it was found that patients without CAG died more. In order to investigate the effect of revascularization, patients who underwent CAG were divided into two groups as those who were revascularized and those who did not. While cardiac death as the cause of death and death was found less in the revascularized group, there was no difference between the two groups in death due to non-cardiac causes (pneumonia, trauma, I-CVR, bleeding, etc.). Conclusion: In this study, we aimed to investigate the effect of coronary angiography and revascularization on mortality in NSTEMI patients aged 75 years and older. We observed that coronary angiography and revascularization decreased both cardiac and total mortality in this patient group.