Primer perkütan koroner girişim uygulanan st segment yükselmeli miyokard infarktüslü hastalarda C-reaktif proteinin/albümin oranının prognostik değeri
Prognostic value of C-reactive protein to albumin ratio in patients presenting with st-segment elevation myocardial infarction undergoing primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 533665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç Günümüzde aterosklerozun neden olduğu koroner arter hastalığı enflamatuar bir proçes olarak kabul edilmekte ve serum C-reaktif protein (CRP) düzeyinin, aterosklerozun şiddeti ve genişliği ile korele olduğu ileri sürülmektedir. Son çalışmalarda, CRP, önemli bir enflamatuar marker olarak koroner kalp hastalığının nispeten ılımlı bir belirleyicisi olup hastalığın olasılığını tahmin etmede değerli olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, Akut ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYME) tanısıyla perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan hastalarda enfarktüs lokalizasyonu, genişliği ve hastane içi mortalite ile serum CRP/albümin oranlarının düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Ekim 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve STYME tanısı konulan 116 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Bu vakaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, vital bulgular, elektrokardiyografi (EKG) bulguları, semptomları, semptom süresi, eşlik eden hastalıklar, ilk başvuruda CRP/Albümin oranları, koroner anjiyografi ve PKG sonuçları (Stent-Sayı; Damar Lezyon-Sayı) ve klinik sonlanımları vaka veri formuna kaydedildi. STYME hastaları EKG'de saptanan myokard enfarktüsü (ME) lokalizasyonuna göre; grup I: inferior ME, grup II: anterior ME ve grup III: diğer (lateral, sağ, posterior v.b.) ME olarak 3 gruba ayrıldı. Bulgular Çalışmaya 100'ü erkek (%86,2), 16'sı kadın (%13,8) olmak üzere toplam 116 STYME tanısı konulan hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 56,47±11,42 yıl (yaş aralığı; 28-86 yaş) idi. Ölen grupta ortalama serum CRP/Albümin, troponin düzeyleri ve ortalama damar lezyon sayısı yaşayan hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi (p=0,006, p=0,004 ve p=0,007, sırasıyla). Çoklu değişkenli lojistik regresyon analizinde, yüksek damar lezyon sayısının, mortalitenin bağımsız belirleyicisi olduğu saptandı (OR: 2,009 ve p=0.009). Anterior ME (grup I) hastaların ortalama serum troponin düzeyleri, inferior ME (grup II) hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (4,56±10,56 ve 0,63±3,03, sırasıyla; p=0,039). Ancak, gruplar arasında CRP/Albümin ve nötrofil/lenfosit oranları bakımından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç Çalışmada elde edilen bulgular ışığında STYME'li hastalarda CRP/Albümin oranı, troponin değeri ve tutulan damar lezyon sayısı kötü klinik sonlanımı öngörmede yararlı olabilir. Ayrıca, bu hastalarda damar lezyon sayısının yüksek olması, mortalitenin bağımsız belirleyicisi olup ölüm oranını iki kat artırmaktadır. Ancak, CRP/Albümin oranının, enfarktüs lokalizasyonunu ve genişliğini belirlemede faydalı olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objectives Atherosclerosis related coronary artery disease is considered an inflammatory process and it is suggested that serum C-reactive protein (CRP) level correlates with the severity and width of atherosclerosis. In recent studies, CRP as an important inflammatory marker, is a relatively moderate determinant of coronary heart disease and found to be valuable in predicting the likelihood of disease. In this study, we aimed to investigate the relationship between infarction localization, width and in-hospital mortality and serum CRP / albumin ratios in patients who underwent percutaneous coronary intervention (PCI) with the diagnosis of acute ST elevation myocardial infarction (STEMI). Material and Methods A total of 116 patients who were admitted to the Emergency Medicine Clinic of Haseki Health Application and Research Center between October 2018 and January 2019 and were diagnosed as STEMI were prospectively included in the study. Age, sex, smoking, vital signs, electrocardiography (ECG) findings, symptoms, duration of symptoms, co-morbid diseases, CRP / albumin ratio at first admission, coronary angiography and PCI results (Stent-Number; Vascular Lesion-Number) and clinical outcomes were recorded in the registry data form. Patients with STEMI were classified as Group I: inferior MI, group II: anterior MI and group III: other (lateral, right, posterior etc.) MI according to ECG localization of myocardial infarction (MI). Results A total of 116 patients 100 male (86.2%) and 16 female (13.8%) were included in the study. The mean age of the patients was 56.47 ± 11.42 years (range; 28-86 years). The mean serum CRP / albumin, troponin levels and mean number of vascular lesions were significantly higher in the non-survivors than the survivors (p = 0.006, p = 0.004 and p = 0.007, respectively). Multivariate logistic regression analysis demonstrated that high vessel lesions (≥2) remained independent predictor of mortality in STMEI patients (OR: 2.009 and p = 0.009). The mean serum troponin levels of patients with anterior MI (group I) were significantly higher than in patients with inferior MI (group II) (4.56 ± 10.56 and 0.63 ± 3.03, respectively; p = 0.039). However, no significant difference was found between the groups in terms of CRP/Albumin and neutrophil/lymphocyte ratios. Conclusion In the light of the findings of our study, CRP / Albumin ratio, troponin value and number of involved vessel lesions in patients with STEMI might be helpful in predicting poor clinical outcome. Moreover, the high number of vascular lesions in these patients is an independent predictor of mortality and have contribute to the 2-fold increased rate of death. Hovewer, the CRP/Albumin ratio might be not useful for identifying infarct localization and width.