Manisa ilinde 2000 yılı sonrası kültür afişleri ve yerel yönetimler
Cultural posters and local governments after 2000 in Manisa
  1. Tez No: 665712
  2. Yazar: MEDET FERHAT BOZCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Seçilerek iş başına gelen yerel yönetimler bulundukları il veya ilçede birtakım yönetsel özellikler ile donatılmaktadır. Özerk olan yerel yöneticiler bu yetkilerini il veya ilçenin ihtiyaçları ve kalkınması için kullanmalarının yanı sıra kültürel faaliyetlerde de bulunmaktadırlar. Yerel yönetimlerin sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikler sergi, söyleşi, dinleti gibi pek çok türde olabilmektedir. Bu kültürel faaliyetlerden en kapsamlı olanlarının festival etkinlikleri olduğu görülmektedir. Kültürel alışverişin yoğun olduğu özellikle festivallerde ve benzer diğer etkinliklerde kullanılan afişlerin üretim ve dağıtım süreçlerinde rol oynayan yerel yönetimler, tasarım sürecinde de aktif konumdadır. Bu çalışmada 2000 yılı sonrası Manisa ilinde yerel yönetimlerin kültürel afişler üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu kapsamda, literatür taraması, arşiv taraması, yüz yüze görüşme ve telefon ile görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada Manisa ili özelinde afişlerin bölgenin kültürel öğelerini yansıtıp yansıtmadığı, yerel yönetimlerin bu afişler üzerinde etkisi olup olmadığı, eğer etkileri var ise bu etkilerin nasıl ve ne ölçüde olduğu, yerel yönetimlerde tasarım yönetiminin nasıl idare edildiği ve edilmesi gerektiği sorularına cevap aranacaktır. Çalışmanın konu üzerinde çalışan akademisyen, tasarımcı ve yerel yöneticilere kaynak olması, var olan literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Elected local administrations are equipped with a set of supervisory traits in their province or district. Autonomous local administrators not only utilize these authorizations for the needs and development of the province or district, but also to engage in cultural activities. Activities sponsored by local administrations can be of many types such as exhibitions, conversations and concerts. It is seen that the most comprehensive of these cultural activities are festivals. Playing a role in the making and distribution processes of the posters used in festivals and other similar events, in which cultural exchange is intensive, local administrations are also active in the design process thereof. In this study, the influence of local administrations on cultural posters in Manisa province after 2000 has been investigated. Within this scope, literature review, archive search, face-to-face interview and phone interview methods have been used. In this study specific to Manisa province, answers shall be sought whether the posters reflect the cultural elements of the region, whether the local administrations have an effect on these posters, if they do; how and to what extent, and how design management should be handled in local administrations. The aim of the study is to be a resource for academicians, designers and local administrators studying on the subject and to contribute to the existing literature.