Development of a Web based course registration software for university students
Üniversite öğrencileri için Web üzerinden ders kayıt yazılımının geliştirilmesi
- Tez No: 202649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Eğitim veren kurumların öğrencileri ile ilgili bilgileri güvenli ve sürekli birşekilde saklamaları ve öğrencilerinin eğitim durumlarını takip edebilmeleri içinkendileri tarafından belirlenmiş birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerbirbirlerinden farlılıklara sahip olsalar dahi, sonuçta sağlanan hizmet aynıolmaktadır.Üniversiteler; eğitimde en son basamak, tek çatı altında farklı dallarda nitelikliinsan yetiştirmeleri ve öğrenci sayılarının fazla olmaları nedeni ile Türkiye içinbüyük öneme sahip eğitim kurumları olarak gösterilmektedir. Ayrıca üniversitemezunlarının, elde ettikleri diplomaları ile hayatlarına bir yön verdikleri göz önündetutulduğunda, öğrencilerle ilgili ders kayıt ve not takip gibi işlemlerin düzgün birşekilde gerçekleştirilmesi gerekliliği bu önemi pekiştirmektedir.Üniversitelerin her ne kadar kendilerine ait temel öğrenci işleri yönetmeliğibulunsa da fakülte, yüksekokul ve enstitüler, birimlerinin gerektirdiği farklılaşmışuygulama esaslarına bulunmaktadır. Bu nedenle üniversitelerin öğrenci işleri hizmetibu birimlerin taleplerini karşılayabilecek şekilde geniş bir içeriğe sahip olmaktadır.Ayrıca, bunlara ek olarak, üniversitelerde, yıllar içinde değişen ve gelişen öğretimplanları, öğretim planlarının değişmesi halinde hakkı saklı kalması gerekenöğrenciler bulunmaktadır. Bu nedenle her üniversitenin, değişen talepleri veyenilikleri karşılayabilecek, tasarımında ve uygulanmasında gelişmeye ve esnekliğeaçık bir ?Öğrenci İşleri Takip Sistemi?ne ihtiyacı bulunmaktadır.Öğrenci işleri takibinin en can alıcı noktası ders kayıtlanma aşamasıdır.Öğrencinin doğru derslere, belirlenen kurallara göre kayıt olması gerekmektedir.Öğrenci kayıt işlemi, insan hatalarına en açık aşamaları içermektedir. Bu nedenlekayıt işleminin her aşamasında kontrol işlemlerinin bilgisayar yardımı ile yapılmasıvigerek işlemleri kolaylaştırmakta, gerekse de oluşabilecek hataları en azaindirgemektedir.Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrencilerin ders kayıt işlemlerinin yapılabilmesiamacıyla, e-alumno olarak adlandırılan web tabanlı bir yazılım hazırlanmış olup,halen farklı fakülteler ve bölümlerde okuyan yaklaşık 25,000 üniversite öğrencisininders kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Educational institutions have many methodologies for storing and tracing thetranscriptional information of students. Although these methodologies differ inconceptual manner, they all serve for the same purpose. As being the final milestonefor education, graduating qualified human resources for different branches andhaving the most student population for the former reasons, universities are denoted asimportant educational institutes in Turkey. Having in mind that university graduatedstudents give their life a new route with their diplomas, importance of ?universitystudent affairs information system? becomes vital.Although universities have basic academic rules and regulations, faculties,schools and institutes have their own regulations which differ in application. For thisreason, the ?university student affairs system? has to cover all these regulations. Inaddition to there criterions, universities have dynamic curriculums which change andimprove in time, and have students which must be preserved against curriculumchanges in years. So an extensive and flexible ?university student affairs system?design and implementation is required.The crucial point of student affairs system is course registration process.Registering the student in right course according to regulations is very important.Human errors may occur while this registration process because of the complexitiesof parameters, so controlling the flow with computerized system makes it easier toreduce errors.The e-alumno software which is developed according to the necessities andrequirements mentioned above, is designed for Dokuz Eylül University and is beingactively used. It was tested on approximately 25.000 users.