Mide kanserli olgularda TRAIL ve TRAIL-DR4 gen polimorfizmlerinin ve TRAIL serum düzeylerinin araştırılması
Distribution of TRAIL and TRAIL-dr4 gene variants in gastric cancer patients
- Tez No: 665734
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mide kanseri yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden bir kanser türüdür. Patologenezinde çevresel ve genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla yapılan analizlerden“kansere yatkınlık'' adayı genler tespit edilmekte, polimorfizm çalışmaları ile gen varyantlarının kansere patogenezindeki önemi araştırılmaktadır. Çalışmalarda hücre çoğalması, farklılaşması ve apoptotik süreçlere ait genler, metabolik enzimler, DNA onarımında yer alan proteinler ve inflamatuvar süreçlerde görev yapan mediatörlerdeki genetik varyasyonların hastalık yatkınlığında ve prognozunda önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, apoptotik süreçte rol oynayan TRAIL ve reseptörü TRAIL-DR4 gen varyantları ile hastalığın klinik karakteristikleri ve hastalık yatkınlığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmamızda TRAIL 1595C/T ve TRAIL-DR4 C626G genotip frekansları incelenmiş olup, ''mide kanserli olgular'' ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Hasta grubunda CC genotip frekansı sıklığı (%60), en yüksek olarak bulunmuştur. TRAIL-DR4 C626G GG ve GC ”genotip frekans sıklığı'' (%40) eşit olarak saptanmıştır. Genotip frekansları arasında klinik parametreler (tümör evresi, lenf nodu tutulumu, uzak metastaz, perinöral invazyon) açısından fark gözlenmemiştir. Hasta-kontrol grupları serum TRAIL düzeyleri arasında fark bulunmamıştır. Literatürde çalışma sonuçları arasında farklılıklar mevcuttur. Daha geniş hasta grubunda yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is a type of cancer with high mortality and morbidity. Environmental and genetic factors play an important role in its pathogenesis. For this purpose, genes that are candidates for“cancer susceptibility”are determined, and the importance of gene variants in cancer susceptibility is investigated by polymorphism studies. In studies, it has been determined that genes belonging to cell proliferation, differentiation and apoptotic processes, metabolic enzymes, proteins involved in DNA repair, and genetic variations in mediators involved in inflammatory processes play an important role in disease susceptibility and prognosis. In this study, the relationship between TRAIL and its receptor TRAIL-DR4 gene variants, which play a role in the apoptotic process, and the clinical characteristics of the disease and disease susceptibility were investigated. In our study, TRAIL 1595C / T and TRAIL-DR4 C626G genotype frequencies were examined, and no significant difference was found between“gastric cancer cases”and the control group. The frequency of CC genotype frequency (60%) was found to be the highest in the patient group. TRAIL-DR4 C626G GG and GC“genotype frequency frequency”(40%) were determined to be equal. There was no difference between genotype frequencies in terms of clinical parameters (tumor stage, lymph node involvement, distant metastasis, perineural invasion. No difference was found between serum TRAIL levels of patient and control groups. There are differences in the results of the studies in the literature. Studies on a larger patient group is needed.