Genç iskemik serebrovasküler hastalık grubunda etiyoloji, klinik tablo ve klinik seyrin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective research of etiology, clinical aspect and clinical progression in young people with ischemic stroke
- Tez No: 665750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN KOZAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Genç iskemik inmede etiyoloji belirleme ve tedaviye ilişkin gelişmelere rağmen olguların çoğunluğunda inme nedenleri ve inme sonrası tedavilere dair birçok soru işareti halen mevcuttur. Bu çalışmada genç iskemik inme olgularında inme etiyolojisi, risk faktörleri, tedaviler ve olguların inme sonrası izlemlerindeki fonksiyonel durumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İskemik inme tanısı almış, 18-55 yaş arası 89 olgunun verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 42,97±8,59/yıl olup, erkek olguların yaş ortalamasının daha yüksek olduğu saptandı. Olguların %55,1'i erkek, %47,2'si ise 45 yaş ve üzeri idi. En az bir risk faktörü bulunan olguların oranı %62,9 iken; en sık saptanan risk faktörleri hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM) ve koroner arter hastalığı (KAH) idi. Erkek olgularda KAH oranı, 45 yaş üzeri olgularda DM oranı yüksek saptandı. Yaş arttıkça rastlanan risk faktörlerinin sayısının arttığı saptandı. Olgular iskemik inme etiyolojik alt tiplerine göre değerlendirildiğinde; %14,6'sında büyük damar hastalığı (BDH), %9'unda kardiyoembolizm (KE), %9'unda küçük damar hastalığı (KDH), %9'unda diğer belirlenen etiyolojiler ve %58,4'ünde etiyolojisi belirlenemeyen inme alt tipi mevcuttu. İnme başlangıcında olguların %67,4'ünün hafif şiddette inme semptomu olduğu saptandı. Üçüncü ayda olguların %89,8'inin fonksiyonel bağımsız olduğu saptandı. Sonuç: Olgularımızın çoğunda; inme öncesi modifiye edilebilir risk faktörlerinin varlığı ve bu risk faktörlerinin yaş ve cinsiyet ile ilişkisi tespit edilirken, olgularımızın yarısından fazlası ise etiyolojisi belirlenemeyen inme alt tipindeydi. Çalışma olgularının inme başlangıcı semptomları ve inme sonrası uzun dönem fonksiyonel durumları inme alt tipleri arasında farklılık göstermemekle birlikte; olgularımız genel inme popülasyonuna göre daha hafif seyirli ve daha iyi sonlanıma sahipti. Bu sonuçlar; risk faktörlerinin doğru belirlenmesinin ve bununla birlikte etiyolojiye dönük sağaltımın genç inme popülasyonunun kısa ve uzun dönemli yönetiminde yüksek önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite advances in determining etiology and treatment in young ischemic stroke, there are still many questions about the causes of stroke and treatment after stroke in the majority of cases. In this study, it is aimed to determine the etiology, risk factors, treatments and functional status of the patients in post-stroke follow-up in young patients with ischemic stroke. Methods: In this research 89 patients between the ages of 18-55, diagnosed with ischemic stroke, were analyzed retrospectively. Results: The average age of the cases was 42,97 ± 8,59/year, and the average age of the male cases was found to be higher. 55,1% of the cases were male and 47,2% were 45 years old and above. 62.9% of the cases had at least one risk factor; the most common risk factors were hypertension (HT), diabetes mellitus (DM) and coronary artery disease (CAD). The rate of CAD in male cases and the rate of DM in cases over 45 years old were found to be high. It was found that the number of risk factors increased with age. When the cases are evaluated according to the etiological subtypes of ischemic stroke; large vessel disease (LVD) was existed in 14.6%, cardioembolism (CE) in 9%, small vessel disease (SVD) in 9%, other determined etiologies in 9% and stroke of unknown etiology in 58,4%. And 67,4% of the cases had mild stroke symptoms at the onset of stroke. 89,8% of the cases were functionally independent at the third month. Conclusion: In most of our cases; while the presence of modifiable risk factors before stroke and the relationship of these risk factors with age and gender was determined, more than half of our patients were in the stroke subtype of undetermined etiology. Although stroke onset symptoms and long-term functional status after stroke did not differ between stroke subtypes, our patients had a milder course and a better outcome compared to the general stroke population. These results points out to the high importance of accurate determination of risk factors and the treatment of etiology in the short and long-term management of the young stroke population.