Kahramanmaraş'ta geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları kullanımı
Use of traditional, complementary and alternativeMedicine methods in Kahramanmaraş(thesis for specialty in Medicine)
  1. Tez No: 665751
  2. Yazar: EROL TOKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ülkemizde sık olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu çalışmada Kahramanmaraş'ta geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının kullanılma sıklığı, kimler tarafından kullanıldığı, hangi nedenlerle kullanıldığı, en sık kullanılan yöntemlerin neler olduğu, nerelerde veya kimlere uygulatıldığı, kullandıkları yöntemler hakkında doktorlara bilgi verip vermedikleri, kullanıcıların bilgiyi nereden edindikleri, en sık hangi şikayetler için bu yöntemlere başvurulduğu incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma olup; literatür taraması sonucu oluşturulmuş anket; 11'i sosyodemografik bilgiler, 28'i bitkisel ilaç ve alternatif tedavi yöntemleri ve ilişkili faktörler, 12'si koronavirüs döneminde destekleyici gıda-ilaç kullanım durumu olmak üzere toplam 51 sorudan oluşmaktadır. Örneklem hesaplama yöntemiyle %5 hata payıyla ve %95 güven aralığında örneklem büyüklüğü 384 kişi olarak hesaplanmış ve anket uygulanacak kişi sayısı 390 olarak öngörülmüş olup; 390 kişiyle anket tamamlanmıştır. Çalışmamız 19.09.2019 - 21.11.2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran kişilerden anket formlarını doldurmaları istenerek ve Kahramanmaraş'ta yaşayan kişilere internet üzerinden Google formlar anketi gönderilerek yapılmıştır. İstatiksel analiz SPSS 21.0 for Windows paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Traditional and complementary medical applications are methods employed commonly in our country. This study examined the frequency of using traditional and complementary medical applications in Kahramanmaraş, who uses them, why they are used, which methods are used the most, where and to whom they are applied, whether they give information to doctors about the methods employed, where the users obtained the information, for which complaints they refer to these methods the most. Material and Method: Our study is a cross-sectional and descriptive study; the questionnaire created as a results of literature review consisted of a total of 51 questions including 11 on sociodemographic information, 28 on herbal medicine and alternative treatment methods and related factors, 12 on supportive food-drug use during the coronavirus period. The sample size was calculated as 384 people with error margin of 5% and confidence interval of 95%. The number of people to whom questionnaire will be applied was forecasted as 390 and the questionnaire was completed with 390 people. Our study was conducted by requesting people who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Health Practice and Research Hospital between the dates of 19.09.2019 - 21.11.2019 to fill out the questionnaire forms and by sending Google forms questionnaire to the people living in Kahramanmaraş. Statistical analysis was performed using SPSS 21.0 for Windows package program.