Jelatin reolojisinin biyobozunur film oluşturma özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the characteristics for biodegradable and compostable gelatin films depending on the rheologic properties
  1. Tez No: 665792
  2. Yazar: AYKUT SANCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde üçlü heliks yapıdaki sığır kolajeninin kısmi bozunmasından elde edilen, belli molekül boyutundaki biyopolimer olan Tip B jelatinin, ilave edilen plastikleştiriciye bağlı reolojik özelliklerindeki değişimi ve biyobozunur film oluşturma karateristikleri üzerine etkileri incelenmiştir. İki farklı plastikleştiricinin ilavesiyle reolojik özelliklerdeki değişimin bir fonksiyonu olarak film özellikleri mekanik, termal ve kimyasal olarak karakterize edilmiş, plastikleştiricinin jelatin ile etkileşimi FTIR pikleri ile kanıtlanmış ve bu etkileşimin mekanik ve termal özelliklerde ortaya çıkardığı değişim karşılaştırmalı olarak tanımlanmıştır. Jelatin filmlerinin karakterizasyon sonuçlarına göre ürün formülasyonunun belirlenmesi amacıyla yanıt yüzey metodu kullanılmıştır. Bu metoda dayalı çalışmalarda elde edilen bulgular değerlendirilerek 3,0 centipoise vizkozite özelliğinde (%0.1, %0.3, %0.5) sorbitol ve gliserinin kombine kullanımı ile üretilmiş filmlerin gıda ambalaj malzemesi olarak uygun olabilecek özellikler taşıdığı belirlenmiş ve mekanik özellikler bakımından petrol ürünü plastik ambalaj malzemelerine alternatif ve biyolojik parçalanabilirlik testlerinde çevreci özellikleri kanıtlanmış yeni ve yenilikçi bir ambalaj malzemesi üretilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the rheological properties of Type B gelatin, a biopolymer of particular molecular size obtained from the partial degradation of bovine collagen in triple helix structure, on biodegradable film forming characteristics were investigated. As a function of the change in rheological properties with the addition of two different plasticizers, the film properties were characterized mechanically, thermally and chemically. The interaction of plasticizer with gelatin was proven with FTIR peaks and the change caused by this interaction in mechanical and thermal properties was described comparatively. The response surface method was used to determine the product formulation according to the characterization results of gelatin films. By evaluating the findings obtained from the studies based on this method, it was determined that the films produced by the combined use of (0.1%, 0.3%, 0.5%) sorbitol and glycerol with 3.0 centipoise viscosity have properties that can be suitable as food packaging materials, and in terms of mechanical properties, petroleum product plastic packaging materials. A new and innovative packaging material with proven environmental features in alternative and biodegradability tests has been produced.